Historie baseballového výběru Realu Madrid

Historie baseballového výběru Realu Madrid

| Aktuality | Milánek

V minulosti měl Real Madrid hned několik sportovních odvětví a jedním z nich byl baseball, ve kterém měl královský velkoklub opravdu veliké úspěchy. A právě tuto dnes již zaniklou disciplínu si dnes připomeneme.

Počátky
Historie basketbalové sekce Realu Madrid sahá do počátku 20. století. Mužstvo bylo založeno v roce 1903, čili krátce po založení fotbalové sekce. O prvních letech fungování toho moc nevíme, jisté je ale to, že Real Madrid patřil k průkopníkům španělského baseballu. Kvůli tomu, že ve Španělsku nebyl tento sport tolik oblíbený, tak nebyla založena žádná oficiální soutěž a proto hráči museli organizovat lokální turnaje či přátelské zápasy. Po několika letech tak baseballová sekce Realu Madrid upadla v zapomnění a musela být založena prakticky od znova.

První národní baseballová liga
Během druhé světové války byla ve Španělsku založena národní baseballová liga. Deník Mundo Deportivo popisoval přátelský zápas odehraný 3. ledna roku 1940 mezi celky Fox a Katalánskem, které zvítězilo 11:8. V tomto regionu se ostatně baseball vyvíjel rychleji a byly tam založeny regionální baseballové soutěže, do kterých se každým rokem přihlašovaly nové a nové kluby. V roce 1944 se pak pro oživení baseballové sekce rozhodl i Real Madrid. "Není žádných pochybností, že se po vytvoření nové sekce zacelí mezera, která v Madridu vznikla právě po zániku této sekce. Celé publikum nadšeně přivítá Real Madrid, zejména pokud vezmeme v úvahu situaci, ve které se nachází madridský klub v souvislosti s výstavbou stadionu a četnými náklady s tím spojenými," napsal tehdy deník Gol. V roce 1944 bylo odehráno také první mistrovství Španělska, tehdy nazvané Generálův Pohár a později přejmenované na Copa del Rey. První titul putoval do Españolu, jenž ve třech zápasech porazil Américu 2:1. Real Madrid pak v daném roce ovládl mistrovství Kastílie, což ovšem až takový úspěch nebyl, protože o tuto trofej bojovaly jen tři kluby.

První titul
Druhého ročníku se zúčastnilo šest celků - Hércules, Español, Barcelona, Real Madrid, Yanquis a América. Los Blancos startovali od semifinálového boje, ve kterém si poradili s Españolem 18:15. Ve finále došlo k el Clásicu. Zápas se hrál ve Vallecas a byl opravdu hodně napínavý, protože o vítězi rozhodla prakticky poslední akce. Real Madrid nakonec vyhrál 5:4. V následujících dvou letech královský velkoklub vždy vyhrál mistrovství Kastílie, ale v celorepublikovém mistrovství v obou případech skončil za Barcelonou. V roce 1946 prohrál v semifinále 2:7. O rok později se změnil formát soutěže a finále se hrálo na tři vítězná utkání. El Clásico budilo obrovský zájem a první utkání sledovalo na stadionu 5 tisíc fanoušků. Barcelona v sérii vyhrála 3:2 a nutno dodat, že už po čtyřech dueleh byl stav 3:1 a páté utkání již tak vůbec nebylo potřeba odehrát.

V roce 1948 se Real Madrid pomstil Barceloně, kterou v semifinálové sérii vyřadil poměrem 3:0 (7:5, 16:7 a 10:3). Ve finále došlo na madridské derby a Real porazil Atlético 2:0 (12:6 a 10:6). O rok později se opět změnil formát soutěže a o postupujícím znovu rozhodoval jen jeden zápas. Los Blancos v semifinálvém souboji padli s Hérculesem 2:6. Rok 1950 přinesl další změny pravidel. V napínavé semifinálové sérii Real Madrid porazil Barcelonu 2:1 (9:11, 11:8 a 15:10) a ve finále se pomstil Hérculesu, rovněž 2:1 (11:10, 5:7 a 15:10).

Slabší roky
Období mezi roky 1951 až 1958 nebylo pro Real Madrid úspěšné. Z osmi možných titulů získali Los Blancos jen jediný a to v roce 1955. V roce 1951 se madridistům nepodařilo dojít do finále po prohře s Españolem 0:2 (7:15 a 9:13). o rok později o titulu rozhodoval jeden zápas a Real prohrál v madridském derby s Atléticem 3:7. V letech 1953 a 1954 to bylo ještě horší, Real Madrid se totiž nedokázal dostat ani na finálový turnaj.

V roce 1955 se madridisté dokázali zvednout a s jistotou dokráčeli pro mistrovství Španělska po vítězství nad Españolem 14:4 v semifinále a 20:11 s Atléticem ve finále. O rok později královský velkoklub opět chyběl na finálovém turnaji a v roce 1958 byl změněn formát soutěže. O titulu rozhodovaly vzájemné souboje, kdy se každý utkal s každým. Real Madrid s Hérculesem porazil Iturrigorri 17:5 a 15:4 a v rozhodujícím duelu vyhrál Hércules 8:4. Ve stejném roce byla také založena národní ligová soutěž, kterou ovládl taktéž Hércules a Real Madrid se jí nezúčastnil. Zajímavostí bylo to, že se 27. dubna roku 1958 odehrálo utkání Realu Madrid s Atléticem a jednalo se o první baseballový zápas vysílaný živě španělskou televizí.

Double a roky plné úspěchů...
Rok 1959 byl pro Real Madrid skvělý. Královský velkoklub nejprve zvítězil v národní lize (později přejmenované na División de Honor), které se zúčastnily čtyři kluby. V rozhodujících střetnutích porazili madridisté Hércules 9:2 a 17:7. O několik měsíců později ve Valencii pak Real Madrid vyhrál Generálův Pohár po výhře nad Picaderem 6:3 a Iturrigorri 33:3. V následující sezóně Los Blancos skončili druzí v národní lize, ale ubránili titul z Generálova Poháru díky výhře nad Picaderem 4:3 a Irrigorri 8:0.

V roce 1961 hráči Realu Madrid potřetí v řadě zvedli nad hlavu Generálův Pohár. Nyní v sérii na dva vítězné zápasy porazili Hércules 2:1 (2:4, 5:3 a 6:3). V následující sezóně se Real Madrid dostal až do finále, kde nestačil na Picadero 1:2 (1:2, 8:7 a 2:4). Rok 1963 přinesl madridistům osmý a zároveň i poslední triumf v Copa del Rey. Madridisté porazili Piratas 2:0 (13:12 a 9:6).

Nejasný konec
Některá média informují, že Real Madrid zrušil baseballovou sekci v roce 1963 po konfliktu se Španělskou baseballovou federací. Ale klub Madrid Béisbol Club existoval dále a nadále také sbíral úspěchy, které se připisují právě Realu Madrid. Toto mužstvo získalo mistrovství Španělska v letech 1967, 1972, 1973, 1981, 1984, 1988 a 1989, po čemž zmizel z baseballové mapy. Celkem Los Blancos získali 14 mistrovství Španělska, což byl nejlepší výsledek mezi všemi kluby až do roku 2002, kdy svůj patnáctý titul získala Barcelona. V současné době má katalánský klub na kontě 18 mistrovství Španělska a Real Madrid je doháněn celkem Marlins Puerto Cruz, jenž v posledních letech vládne španělskému baseballu (13 mistrovství Španělska).

Zdroj: RealMadrid.pl

Komentáře

Mateusz
Mateusz

Super. Pokud vím, real měl i volejbal a další sporty (v podstatě to co má dnes barcelona). Ale je dobře, že se soustředíme dnes jen na ty dva nejdůležitější

Milánek
Milánek

Volejbal mám v plánu, pokud bude zájem wink

Holoubek
Holoubek

Volejbal!!!!!!!

Dantes
Dantes

Hraješ? wink

Dantes
Dantes

To víš, že je zájem, z mé strany veliký vykricnik pray

LosMerengues
LosMerengues

Tak o tejto kapitole našej histórie som netušil. Díky. hat

lukita
lukita

Výborný článok a ďakujem za skvelé čítanie a veľmi sa mi páčia takéto staré fotky a teším sa na ďalšie zaujímavosti s ďalšieho športového odvetvia

Pro psaní komentářů se prosím přihlašte.