Od nové sezóny vejdou v platnost i nová fotbalová pravidla

Od nové sezóny vejdou v platnost i nová fotbalová pravidla

| Aktuality | Milánek

Se startem nové sezony přicházejí ke slovu úpravy fotbalových pravidel. Mezinárodní výbor IFAB tentokrát nesáhl ke kosmetickým úpravám, některé novinky, které budou platit nejen v záhy startující české lize, budou hodně viditelné. A na definitivní konec některých letitých pouček budou fandové asi vskutku překvapeně zírat.

Gól rukou už prostě nepadně. Tahle změna jde po samotné podstatě fotbalu. Branka dosažená rukou útočícího hráče by za žádných okolností neměla platit. Neúmyslné hraní rukou už není omluvou vedoucí k uznání trefy. Platí to i v případě, že míč se od ruky neodrazí přímo do brány, ale týmu pomůže třeba už jen k tomu, že se dostane do gólové příležitosti.

Další zásadní a v zápase hodně zřetelná změna se týká rozestavení hráčů při standardních situacích. Obranná zeď při přímých kopech nesmí být narušována protihráči, kteří v ní již nesmí stát. Pokud má jít o pravidlem chráněnou obrannou zeď, musí v ní být nejméně tři hráči. V takovém případě pak musí být hráči útočícího týmu minimálně jeden metr od zdi. Klíčový pro posouzení situace by měl být okamžik provedení samotného kopu. V tom může být problém, ale zatím to nevypadá, že si rozhodčí v lize budou v těchto případech pomáhat sprejovým vyznačením zakázaného prostoru.

Jedna ze změn se týká pokutových kopů. Gólman doteď musel být při zahrávání penalty oběma nohama na brankové čáře nebo nad její úrovní. Novinkou je, že na čáře musí být nejméně částí jedné nohy. Druhou může mít kdekoli. Smí se pohybovat. Pravidlo je tedy pojato volněji, nicméně na probíhajícím světovém šampionátu žen ve Francii nasadili na provádění pokutových kopů VAR (videorozhodčí), řešili se i centimetrové prohřešky a bylo z toho hodně nevole.

Další novinka? Triviální poučka, že míč při rozehrávce musí z vápna, už neplatí. Při kopu od branky může totiž spoluhráč rozehrávajícího přebírat balon i uvnitř pokutového území.

V okamžiku, kdy rozhodčí zasáhne míč, dojde nově k přerušení hry. Pokud se od arbitra odrazí míč do branky, nebo třeba i jen při drobném zásahu se dostane k míči druhý tým, zahrává se míč rozhodčího. Radost z gólu dosaženého z podobné situace je bezpředmětná. Míč rozhodčího se v tomto případě má vhodit přímo poškozenému celku. Soupeři musejí být od hráče přebírajícího míč vzdáleni nejméně čtyři metry.

Podle nového znění pravidel bude také moci sudí udělit karty provinivším se trenérům na lavičce. A při střídání hráč nově opouští hřiště v nejbližším možném místě. Nemělo by tak docházet k prodlevám, které trvají desítky vteřin.

Zdroj: Sport.cz

Komentáře

Holoubek
Holoubek

No nevím, hlavně s tou zdi se mi to vůbec nelíbí ale tak je jedno jaký budou pravidla důležitý Js aby se všude piskalo stejně

Mateusz
Mateusz

Boze.. a ze by konecne zatocili s nejvetsi ostudou fotbalu, a to simulacemi , to ne.. nechapu, vidi to vsichni a furt nic. Za jasne simulace by mely byt pozapasove tresty, cervene karty, pokuty od klubu za poskozeni jmena klubu.. nechapu, ze v jinych sportech to jde, ale ve fotbale se budou valet bez kontaktu, i kdyz vsichni na zaberech vidi simulaci, a po zapase nic. Z toho je mi fakt soufl.. zlatej hokej v tomto. Hlavne resit superligy, nove formaty apod, ale nejvetsi slabinu fotbalu ne. Bravo rolleyes facepalm

Milánek
Milánek

Se simulacemi naprostý souhlas. Mělo by to být jako v hokeji a dodatečně trestat... Jinak mi ty změny příjdou v pohodě...

Mateusz
Mateusz

Tak nektere zmenymi orijdou taky v poradku, treba s tim zdrzovanim a tak. Ale meli by se zamerit na jinou vec

RMCF
RMCF

To přerušení hry při kontaktu rozhočího s míčem mně přijde jako blbost...

Milánek
Milánek

To ale bude platit jen v momentu, kdy se tím některé mužstvo dostane do jasné gólové šance nebo tak. Normálně bude hra pokračovat dále. Aspoň mám ten pocit...

RMCF
RMCF

V tom případě se to dá brát, ale stejně bych ho nechal jako součást hry...

Masi
Masi

Z počátku jsem měl stejný názor jako většina. Pak jsem si to nechal rozležet v hlavě a vse dává smysl a je super, ze to nebude otravovat hru. Žduchanice ve zdi otravovaly každého kdo v ni stal, přitom k tomu neni žádný důvod, jen si na ti lidi zvykli. Rozhodčí uz taky neúmyslně nic nepokazí po doteku, odkopy jsem nechápal uz od žáčků a přitom to byla zbytečná ochrana nepozorných rozehrávačů. Zbytek ničemu nevadi. Simulace uz nekde zpetne trestají, chvili. Ještě potrvá, nez přestanou byt hráči klauni.

furry
furry

Ono ale ty výkopy od brány se týkají pouze braniciho týmu. Soupeř stále nemůže vzít balon dokud ten neopustí vápno.

furry
furry

No já to tak četl jinde, že se to týká pouze rozehravajícího týmu, tak teď teda nevim jak to je biggrin Do zacatku sezony ještě čas si to zjistit smile

olinho
olinho

aj ja som to niekde cital tak, ako to pise Masi, tak neviem, kde je pravda biggrin

furry
furry

Ok tak může být, že tam kde jsem to četl to měli špatně.

Zbyněk Hlávka
Zbyněk Hlávka

Mě se nová pravidla líbí, vše směřuje ke zrychlení hry. Jen jedna věc se mi nezdá nebo jsem to po zveřejnění četl jinak. Protože pokud jde o penalty, tak jsem četl, že brankář nesmí jako dneska skákat na čáře, dotýkat se břevna a jinak rozptylovat kopajícího hráče.

Pro psaní komentářů se prosím přihlašte.