Rozhovor s Claude Makélélém

Rozhovor s Claude Makélélém

| Rozhovory | Milánek

"V životě jsou kouzelníci, lidé, kteří dokáží předvídat, jako tomu ve fotbale bylo s Cruyffem. To jsou hráči z jiné úrovně, z jiného světa. Já jsem měl to štěstí, že jsem měl po svém boku hned dva - Zidana a Ronalda. Na trénincích jsem je nepřestával sledovat, abych se od nich naučil, jak získávat tu převahu. Zidane mi hodně pomáhal. Necítil jsem se trapně, když mi na trénincích dával housle, protože jsem to sledoval a snažil se od něj něco naučit, abych i já sám mohl v zápasech něco takového předvést. Ano, u Zidana jsem byl neustále lepším hráčem."

"Do Realu jsem přišel z Celty a byli tam Zidane, Ronaldo, Carlos, Figo, Raúl či Hierro. Jen si to představ! Obrovská instituce, ve které víš, že vždy musíš předvést jen to nejlepší. K tomu přichází osobní cíle, kterých tam bylo mnoho. Měl jsem se všemi hvězdami skvělý vztah, byli to spoluhráči a přátelé. Del Bosque navíc odváděl dobrou práci. Když odešel on, tak odešel také Hierro a ten byl v šatně opravdovým lídrem. Má role? Byl jsem jiným lídrem, takovým lídrem na hřišti. Připomíná mi to Kantého v Chelsea. Ví, jaká je jeho role, jak se má pohybovat, co dělají spoluhráči a co od něj v každém momentu vyžadují. Je tichým lídrem, ale je potřeba to chránit, protože je to velice důležité."

"Casemiro hraje skvěle. Před finálem Ligy Mistrů v Milaně jsem s ním měl rozhovor v šatně. Skvěle zná pozici, na které hraje a k tomu přidává svou kvalitu a práci. Ano, je mi podobný. Někteří si mysleli, že na hřišti pouze běhám, ale technicky musíš vědět co a kde hraješ. Casemiro je velice chytrý a vždy je skvěle postavený. Střílí góly, protože může chodit i dopředu. Já jsem s mou sestavou takové věci dělat nemusel. (směje se)

"Jestli je nyní taková práce více ceněná. Pro Casemira musí být nejdůležitější to, aby si ho vážili jeho spoluhráči, aby viděli váhu jeho práce. To je jeho trofejí. Jestli jsem měl já takové uznání? Ano, Zidane, Ronaldo či Figo jako první ocenili to, že jsem uzavíral nebezpečí, že jsem jim dával dobré míče po vybojovaných soubojích. Každý trenér chce mít takového hráče."

"Real Madrid je nejlepším klubem na světě, není druhý takový klub. Nechtěl jsem z tama odcházet, nikdy. Proč bych měl chtít odcházet z nejlepšího klubu, který vyhrává trofeje? Nejsem šílený, ale objevial se situace, kterou jsem nedokázal vydržet. Proto jsem odešel do Chelsea. Real Madrid mi dal ale opravdu mnoho věcí."

"Zidane trenérem? Mě to nepřekvapilo, že si vede tak skvěle. Klíčem je to, že se dosadil na úroveň hráčů, že je chápe a ví, jak to chodí. K tomu vždy může říct "Hej, já jsem Zidane." (směje se) Vedení šatny s tolika velikými hráči je opravdu náročné, i když jsi Zidanem. Odvádí vynikající práci, protože je opravdu velice chytrý."

Zdroj: Marca

Komentáře

MS
MS

Tak ma napadlo kto vlastne vtedy hral praveho obrancu? unsure

dod1al
dod1al

...prevažne Salgado wink

vandertom
vandertom

A dvojka byl Geremi, ne biggrin

MS
MS

Dakujem lol

dod1al
dod1al

C.Makelelé bol jedným z prvých prototypov moderného DM. Bol taký nenápadný,že zopár mojich kamošov,ktorí v jeho ére fandili Realu boli príliš zahľadení do hry galácticos /Zidane,Ronaldo,Figo/ hodnú chvíľu ani netušili,že Makelelé tam na tieto hviezdy maká a aj preto môžu byť v ofenzíve takí skvelí wink .

  • P.S. keď po odchode Makelého a "diere" v strede poľa ho chcel Real nahradiť Gravesenom,tak to bola jedna z najnepochopiteľnejších epizód v jeho nedávnej histórii thinking
luís.figo
luís.figo

Je to tak....odchod Makeleleho bola obrovska strata....famozny pracant, vdaka ktoremu ziarili hviezdy Realu. hat

Real Siempre
Real Siempre

Uprimne a bez muceni, byl jsem jednim z takovych. Pak jsem toho o fotbalu hodne pochopil.

dod1al
dod1al

thumbsup vďaka za úprimnosť,to sa cení wink .Podobné to bolo chvíľu pred Makelelém aj s C.Karembau unsure ,tzv "nowhere man"...hoci vyhral s Realom 2 x LM wink

Ryan
Ryan

A Casemiro 3x. biggrin I když 2014 tady spíš paběrkoval.

De la Red
De la Red

Zajímavé je, že tehdy jsem ho jako jeden z mála ve finále chtěl do základu místo Khediry. biggrin

Ryan
Ryan

Jenže tehdy nebyl Case ani na lavičce, tam seděl místo něj Illarra. A hrál Khedira, co byl předtím dlouho zraněnej. Beztak jsme ale od 60. hráli bez DM, když se prohrávalo.

De la Red
De la Red

Jop, pamatuji si to. Carlo ho moc nemusel. biggrin

Fanda 33
Fanda 33

Skvelý prototyp DM , nemal od nás odchádzať, potom sme mali problémy a vznikla diera.

Pro psaní komentářů se prosím přihlašte.