Rozhovor s Florentino Pérezem

Rozhovor s Florentino Pérezem

| Rozhovory | Milánek

Dobrý večer, prezidente.
Vítám Vás, dobrý večer.

Co vás nejvíce překvapilo v těchto 3 dnech v Maroku?
Musím říct, že jsem poprvé do Maroka přijel před 35 lety a znám tuto zemi dobře, mám tady mnoho přátel, hodně tady jezdím. Proto je těžké, aby mě ještě něco překvapilo. Ale třeba Marrakéš. který jsem znal před 35 lety, se hodně změnil. Dnes je Maroko otevřené pro turisty, přivítá 10 milionů turistů ročně, to je veliké číslo. Je to země, která se stále vyvíjí.

A vy jste se změnil?
Určitě. Jak vypadám na fotkách, když jsme si jeli s Di Stéfanem převzít trofej za...

Nemluvím o vzhledu, ale po duševní stránce.
Ne...

Poznáváte se, když například vzpomínáte na své první momenty v Realu Madrid?
Uplynulo 14 let a za takovou dobu se všichni nějak změní. Já mám ale nadále stejnou radost z cíle, kterým je vytvořit z Realu Madrid legendu. Vždy říkám, že jsem přišel v roce 2000 a s Di Stéfanem jsem převzal ocenění za nejlepší klub 20. století. Tehdy jsem si řekl, že musím pracovat, abych jednou převzal i ocenění pro nejlepší klub 21. století. Je to veliká odpovědnost, na kterou jsem nezapomněl ani na jednu vteřinu během mého působení v Realu Madrid.

Trošku jste se distancoval od médií a neposkytujete rozhovory. Proč?
Protože toho nemám moc co říct. Ti, kteří hodně mluví, se obvykle pletou.

S kým jste sledoval druhé semifinále?
Sledoval jsem ho s dalšími členy vedení. Nejprve i s hráči a trenérem a poté s vedením.

Neříkali hráči, že ve finále vstřelí šest branek?
Ne, ne, ne! V jednom zápase se může stát všechno. Každý je hodně namotivovaný.

San Lorenzo je papežský celek. Víte, že měl dnes papež narozeniny?
Ano, je to papežský klub.

Vy jste věřící?
Samozřejmě.

Viděl jste se po utkání ještě s hráči?
Ne, po utkání ne.

A s Ancelottim?
S Ancelottim ano.

Co vám řekl? Že to bude jednoduché?
Ne, Ancelotti nikdy takové věci neříká. On má veliké zkušenosti a my moc dobře víme, že tyto zápasy, které vypadají jako nejlehčí, jsou nakonec nejtěžší. My jsme tady ale přijeli s velikým odhodláním a chceme zakončit nádherný rok titulem mistra světa, který je pro nás velice důležitý.

Ancelotti se neobává, že budou mít hráči až příliš velké sebevědomí?
Myslím si, že už nejme příliš sebevědomí. Máme veliké zkušenosti, víme, že jsou pro soupeře naše vzájemné zápasy důležité, všichni jsou namotivovaní, tím spíše nyní, když jsme vyhráli 21 zápasů v řadě. Proto všichni chtějí být těmi prvními, kteří zastaví sérii Realu Madrid. My nastupujeme koncentrovaní, protože víme, že to je mnoho zápasů, středa, neděle, středa, neděle...v některých hrajeme lépe, v některých hůře, ale myslím si, že jsou fanoušci spokojení. Máme dobré mužstvo, dobrou atmosféru, trenéra, který bere mužstvo jako svoji rodinu.

Nyní tomu tak je, ale počátky byly hodně nejisté. Odešel Alonso, odešel Di María... Jak to bylo doopravdy?
To je už minulost. Ve fotbale minulost...existuje, ale lidé se dívají do budoucnosti. Já si myslím, že jsme udělali to, co jsme museli. Už jsem to říkal mnohokrát a proto je to ztráta času. Vždy mluvím pěkně o hráčích, kteří tady byli, o všech zaměstnancích Realu Madrid. Všichni totiž tvoří historii tohoto klubu. Ale někdy se osobní zájmy neslučují se zájmy klubu, ale tak tomu v rodinách bývá.

Proč odešel Di María?
Di María odešel, protože odejít chtěl. Vždy říkám, že hráč s platnou smlouvou odchází pouze tehdy, že si to přeje. Pokud ne, tak neodchází.

Ale oni nezaplatili jeho výkupní klauzuli.
Ale pokud někdo nechce, tak zůstane. Kaluzule či ne, má smlouvu...

A on chtěl odejít?
Chtěl odejít, aby hledal jiné věci. Podle mě je to normální, že má někdo různé ambice. On chtěl odejít. Mohli jsme mu to umožnit poté, co jsme našli jeho nástupce, Jamese, a klub, který nabídl částku, kterou jsme uznali jako dostačující.

Jamese jste koupili dříve, než jste prodali Di Maríu.
Takový je život. My vždy kupujeme dříve, protože v opačném případě je to vždy mnohem složitější.

A možná tak hráči ukazujete, že si už moc nezahraje...
Pokud on tady nechce být a vídí, že za něj máme někoho dalšího, tak je těžké, aby nechápal, že se on rozhodl a my jsme na jeho rozhodnutí nějak zareagovali.

A co se stalo s Alonsem?
Záležitost Xabiho s tím nemá nic společného. On hodně přemýšlel o své situaci, protože má 33 let, už před sebou nemá moc let a pro fotbalistu je těžké končit kariéru v Realu Madrid. Uznal, že jsou jiné možnosti, které pro jeho poslední fotbalové roky budou nejlepší. Stejně se rozhodl Raúl. Xabi nás poprosil o svolení a my jsme uznali, že je to dobrý krok.

Mluvil jsme v poslední době s Raúlem?
Ano, vždy, když je v Madridu, tak přijede do Valdebebas a vždy se setkáme.

Máte s ním nějaké plány do budoucnosti?
Všichni hráči, jako Raúl, kteří tvořili část Realu Madrid a byli tady opravdu důležitými hráči, mají vždy dveře otevřené. Nyní Raúl podepsal dvouletou smlouvu s Cosmos, hodně si přál žít v New Yorku, chtěl, aby se jeho děti učily anglicky. Má radost, že nebude pouze hrát, ale stane se také členem vedení klubu. Učí se, vyzrává a klubem jeho života je Real Madrid.

Nabízel jste mu návrat?
Řekl jsem mu, že jakmile skončí s fotbalem, tak ať tady hned přijede. Ale záleží na něm, co bude chtít a myslím si, že chce být trenérem. Tak tomu bylo se Zidanem, který zahájil novou práci, protože hra nemá nic společného s trenéřinou.

Počátky sezóny byly těžké. Neměl jste tehdy pochybnosti? Neříkal jste si, že jste se spletl?
Ne. Kroos přišel, protože jsme si mysleli, že Khedira nechce prodloužit smlouvu, jednoduché. Kdo může být nástupcem Khediry? Kroos. James přišel ve stejné situaci s Di Maríou. Když už tady všichni byli, tak přišel 31. srpen, kdy končí přestupy. Tehdy odešli Di María a Xabi Alonso a odejít mohl také Khedira.

Mluvil jste s Ancelottim, abyste vyřešili jisté problémy?
Učinili jsme rozhodnutí, která byla v těch dnech aktuální - Di María, Alonso, brankáři... To všechno pomohlo. Myslím si, že s postupem času vidíme, že jsme se rozhodli správně, že jsme pomohli vybudovat mužstvo, přinést něco jiného, ale lépe zorganizovaného, s novými motivacemi...

S hráči máte blízké vztahy, ale byly doby, kdy jste se vzdálil od svých hvězd. Před odjezdem do Lisabonu ale hráči, třeba Ramos, měli říct, že vás chtějí mít u sebe, aby s vámi mohli častěji mluvit.
Já jsem s nimi hodně často, i když to tak možná nevypadá. Jezdím do Valdebebas, pozoruji tréninky...

I s Casillasem máte nyní bližší vztah?
Ne, úplně stejný. S Casillasem jsem měl vždy dobrý vztah.

Za Mourinha byl ale ve složité situaci.
To se v životě stává. Byl zraněný, nemohl hrát tři měsíce a museli jsme koupit Diega Lópeze. Takový je život.

V rozhovoru ale řekl, že se cítil osamocený. Mluvil jste s ním o tom?
Nemluvil. On moc dobře ví, že jsem mu pomohl nejvíce, jak jsem mu pomoct mohl.

Lze tvrdit, že je to vaše "nejpřátelštějsí" mužstvo?
Ne, všechna mužstva taková byla. Upřímně, v Realu Madrid jsem neměl hráče, o kterém by se dalo říct, že škodí mužstvu. Ale ti, kteří hrají méně, chtějí hrát více. To je dobré a lidské. Od roku 2000 se hráči vždy přizpůsobili zájmům klubu a ti, kteří tak nečinili, odešli.

A nechtěl jste zorganizovat schůzku mezi Casillasem a Arbeloou?
Jsou dospělí a mohou se o sebe starat sami. Nevím, jestli je nějaký problém...

Je.
My jsme je prosili o práci pro klub. Neprosíme někoho, aby s někým chodil do kina. Já vidím mužstvo a musím říct, že je atmosféra vynikající.

A jak to jde s novou smlouvou pro Ancelottiho?
Já jsem tím trošku zaskočený, protože všichni novináři vědí, že my o těchto záležitostech hovoříme pouze na počátku a na konci sezóny. Nejen s trenérem, ale také s hráči. Ancelotti podepsal smlouvu na tři roky, zůstala mu tato a ta následující. My mu moc rádi prodloužíme smlouvu, jakmile na to přijde čas a sezóna skončí. Jsme s ním spokojení.

Měl jste u Ancelottiho nějaké pochybnosti?
Pochybnosti jsou vždycky, ale vždy jsem ho chtěl přivést. Věděl jsem, že má veliké zkušenosti jako hráč a poté jako trenér. Pracoval v tak velikých klubech, jako AC Milan, Juventus, Chelse, PSG. To jsou obrovské zkušenosti. Jednoho dne jsem byl na zápase AC Milan s mým přítelem Gallianim. Vzali mě do šatny, otevřeli a všichni mne přivítali. Začal Ancelotti, poté všichni hráči. Na vlastní pocit jsem uviděl tu rodinnou atmosféru, kterou tvoří Ancelotti. Kromě jeho talentu to vidím jako klíčový faktor.

Takové klima ale nebylo za Mourinha.
Všichni trenéři mají své klady a zápory.

Jaký máte s Mourinhem vztah nyní?
Občas si zavoláme. Naposled nám gratupoval k zisku Ligy Mistrů. Nyní má svůj život v Londýně a proto se nevidíme. Ale cením si jeho práce a všeho, co udělal, aby zlepšil náš klub.

Je současná sestava nejlepší, kterou jste kdy měl?
I ta první, kterou jsme vytvořili, byla skvělá. Myslím si, že je tato trošku mladší a více organizovaná. Myslím si, že má Real Madrid mnoho dobrých fotbalistů a to nám umožnilo vybudovat více organizované mužstvo od těch, které jsme měli dříve.

Éra Galacticos byla možná ladnější, ale náročnější na vedení?
Ne, absolutně! Zidane, Beckham či Ronaldo byli hráči, kteří...

Byli skvělí, ale nedalo se je víst. Někteří od nich utíkali.
Jakto? Kdo?

Camacho.
Camacho možná utekl, protože je nebyl schopen vést, tak mi řekl, že na to prostě nebyl připravený.

Mohl to říct, protože se jich bál.
Neřekl, že se bál hráčů, ale je není připravený, což není horší ani lepší. Řeknu vám ale, že Mourinho na to byl připravený, Del Bosque se s nimi narodil, Carlo Ancelotti také. Na nejvyšší úrovni není vždy jednoduché vést tak veliké fotbalisty.

S některými legendami, kteří opustili Real Madrid, ale nemáte nejlepší vztah.
S kým?

Například s Del Bosquem, třeba také s Camachem.
Ne, jak to říct... Pro mě je velice těžké mít s nějým špatný vztah. Bokud tomu tak je, tak proto, že si to přeje ten druhý. Jde o to, ja já jako preziden Realu Madrid dělám věci, které třeba nejsou v souladu se zájmy někoho druhého. Možná jsem se s někým dostal do špatné situace, ale nemyslím si. Se všemi jsem si zachoval dobrý vztah. Se Zidanem, Beckhamem, s trenéry... Já lidem říkám, co vidím a každý má svůj názor, s čímž ale namám žádný problém. Říkalo se, že mám konflikt s Raúlem, ale naopak s ním mám možná nejlepší vztah na světě. Šel jinou cestou a jak jsem mohl, tak jsem mu pomohl.

Musíte nám ještě odpovědět na práci na Bernabéu. Co se děje? Kdy bude všechno hotové?
No, pracujeme. Vždy potvrzuji, že Real Madrid musí mít nejen nejlepší fotbalisty a zaměstnance, ale také nejlepší budovy. Máme městečko, které je výjimečné.

Kdy plánujete zakončit práce?
Pokud se nám podaří všechno dojednat, tak v létě začneme stavět a skončili bychom za tři roky, čili v roce 2018.

V roce 2018 už tedy bude vše hotové?
Všechno, se všemi změnami v tomto důležitém projektu. Do vnitřku stadionu jsme už investovali 200 milionů eur a vypadá opravdu dobře. Nyní chceme vydat peníze na vnějšek, plánujeme investovat 400 milionů eur.

Kdo to zaplatí?
Plánujeme prodat práva na název, čili sponzor. Objeví se sponzor na 15 nebo 17 let a umožní nám financovat všechny práce.

V jakém stupni?
Chceme, aby nám sponzor pomohl financovat úplně všechno.

Zeptáte se socios? Řeknete jim, že se od dnešního dne jmenuje Bernabéu tak či tak?
Ne, Bernabém bude i nadále Bernabéu.

IPIC Bernabéu?
Máme smlouvu s IPIC a tak to bude IPIC Bernabéu nebo jak si budou přát. Bude tomu jako s Allianz Arenou a Bayernem. Je to jako s reklamou na dresech, nedávno o tom nikdo nechtěl ani slyšet.

A jak bude zařízen? Je pravda, že bude klimatizován?
Bude zakrytý, ale v létě bude využívaná klimatizace, v zimě zase vyhřívání. Určitě nikdo nezmokne. Bude poskytovat více služeb, restaurací, více možností pro fanoušky... Nejlepší klub na světě musí mít nejlepší stadion na světě. Pracujeme na to, takové potřeby má Real Madrid.

Nyní se chci zeptat na Sergia Ramose. Prodlouží v létě smlouvu?
Poslouchej, on chce zakončit kariéru v Realu Madrid a Real Madrid chce, aby tady zůstal až do konce.

Tři rychlé otázky. Pokud byste mohl přivést jednoho hráče, Messiho či Neymara, kterého byste si vybral?
Máme u sebe ty nejlepší.

Jedno jméno...
Ale koho bych měl v takovém případě vynechat? Benzemu? Balea? Cristiana? Ne. Neexistuje pro mě takové téma.

Xabi Alonso odešel s registrační kartou v ruce nebo došlo k přestupu?
Došlo k přestupu.

Kdo nahradí Di Stéfana na pozici prezidenta veteránů?
To nevím, o tom si rozhodnou veteráni. Mají své volby a oni se rozhodnou sami.

V Barceloně média tvrdí, že Blaugrana dvakrát odmítla Kroose, protože ho nechtěl Luis Enrique. Až teprve potom měl odejít do Realu Madrid. Je to pravda?
Z toho, co vím, ne. Možná ho někdo z vedení Barcelony odmítl, ale o tom já nemám ponětí.

Kdy jste ho podepsali?
V momentu, kdy se rozhodl, že nezůstane v Bayernu, měl pouze jednu možnost, Real Madrid.

A kdy byl přestup uzavřený?
O takových věcech bychom neměli mluvit, ale dobře, už před Mistrovstvím světa.

Chci se zeptat na Reuse. Myslíte si, že ho Real Madrid potřebuje?
Poslouchej, řeknu pravdu. Kdybych dnes byl trenérem, tak nemám ponětí, koho mám stáhnout, abych nasadil Marca Reuse. Říkám pravdu. Ale promluvíme si s trenérem, i když mi nepřipadá, že by byl nespokojený se současnou sestavou.

Prezidente, děkuji, že jsme s námi strávil tento čas, který byl pro mě velice příjemný.
Děkuji. Děkuji, že jste přijeli až tady do Maroka, abychom si popovídali o tom, co se děje na Klubovém mistrovství světa.

Zdroj: Cadena SER

Komentáře

Zatím žádné komentáře.

Pro psaní komentářů se prosím přihlašte.