Španělskou ligu přeruší spor o dělení peněz z vysílacích práv

Španělskou ligu přeruší spor o dělení peněz z vysílacích práv

| Aktuality | Milánek

Španělská fotbalová federace se rozhodla od 16. května přerušit všechny domácí soutěže kvůli sporu s vládou o novém zákonu o televizních vysílacích právech. Dotklo by se to posledních dvou kol nejvyšší soutěže a finále Copa del Rey, v němž se mají 30. května utkat Barcelona s Bilbaem. 

Fotbalové federaci se nelíbí, že má mít z prodeje práv podíl jen 4,55 procenta a ztratí část svého vlivu. Tvrdí, že je stále otevřena dalšímu jednání s vládou. 

Zákon, který byl schválen minulý týden, zavádí centrální rozdělování peněz z vysílacích práv. Platit má od sezony 2016/17. Federace kritizuje také fakt, že část peněz půjde na činnosti, které nesouvisejí s fotbalem. 

Se zákonem nesouhlasí také hráčská asociace, které se rovněž nelíbí podmínky rozdělování peněz. Spokojeno je pouze vedení první a druhé ligy. 

Kluby nejvyšší soutěže mají získat 90 procent částky, druholigové celky zbytek. V první lize se polovina sumy rozdělí rovnoměrně mezi týmy, druhá polovina pak bude distribuována podle jejich výkonů v posledních pěti letech, velikosti klubu a dalších kritérií. 

Vláda zákon obhajuje jako "historický úspěch". Podle ní umožní společný prodej televizní práv výrazné navýšení ceny. Dosavadní systém, kdy s právy obchodují jednotlivé kluby, také výrazně zvýhodňuje fotbalové giganty Real Madrid a Barcelonu. Menší celky proto volaly po změně. 

"Španělský fotbal může dosáhnout takové ziskovosti a udržitelnosti, jaké byly dosud nepředstavitelné," uvedla vláda v prohlášení s tím, že odporu federace nerozumí, neboť dříve prý stejně jako hráčská asociace zákon podporovala. 

La Liga je jedinou ze špičkových evropských soutěží, kde si kluby samy vyjednávají smlouvu o vysílacích právech. V současnosti na nich dohromady vydělají podle agentury Reuters zhruba 700 milionů eur (19,2 miliardy korun) za sezonu. Podle analytiků společným prodejem může tato částka vyšplhat k jedné miliardě eur (27,4 miliardy korun). 

Například kluby anglické Premier League v letech 2016 až 2019 obdrží za televizní práva 1,7 miliardy liber za sezonu (62,6 miliardy korun)

Zdroj: AS, Marca

Komentáře

Dantes
Dantes
Na EF moc diskuzi nečtum, ale tohle mě dostalo: "Oblomov07.05.2015 07:53 Ale to je "náhoda". Liga se bude dohrávat později a Barceloně v tu dobu tak bude chybět Messi s Neymarem, zatímco Realu nikdo chybět nebude. Kdopak za tím asi stojí? Tomuhle se musím smát, kde budou ti dva, to myslel jako Copu Américu?? A Suarez tam hrát nebude a u nás by chyběl Marcelo, James... To je fakt úroveň...
Milánek
Milánek
Nemá cenu se tím zatěžovat :P Pokud se zaměřím čistě na daný problém s Copa América, tak mi ten termín tohoto turnaje příjde opravdu hodně mimo..
merengues
merengues
Je mimo. Jak jsme museli v roce 2007 prosit, ať nám na poslední dvě kola nechají Pipitu a další, to byl fakt zážitek. Ale dřív to bylo ještě horší - Šuker, Mijatović, Panucci a Seedorf si klidně už na podzim ve druhém kole odjeli na repre. Jenže pak hrál Morientes, dal dva góly v Zaragoze a tam začal konec Davora v Realu. Takže varuji Marcela, kdyby náhodou chtěl dát přednost karnevalu před Realem :)
Milánek
Milánek
Teď si nejsem jistý, který turnaj ohledně zmíněných hráčů myslíš? A Marcela varuješ před kým? Před Coentrãem asi ne, co? :)
merengues
merengues
To byla kvalifikace na MS, reprezentanti z Evropy odjeli, ale Španělsko nehrálo, tak liga pokračovala dál druhým kolem. Pak už jim to asi začalo vadit, tak se to nastavilo tak, že nesmí jít repre kvalifikace a ligy proti sobě. To jsem byl naštěstí ještě klidný fanoušek, kdyby to dělali ještě dneska, tak by ten jejich celý slavný Nyon skončil v plamenech.
Milánek
Milánek
Děkuji za vysvětlenou ;) Každopádně nechápu, jak se může povolit Copa América, Africký Pohár nebo Mistrovství světa v zimě, to je prostě šílenost..
Superreal
Superreal
V pripade Africkeho poharu to chapu, jelikoz v lete by tam zdechli. Je to zdravi nebezpecne. Copa America se zase potyka s extremni vlhkosti v tech vedrech. To bych take pochopil. Ale Mistrovstvi sveta je blbost! Politika. Nechci znit nenavistne, prosim, nevnimejte to tak, ale nejaky katarsky zbohatlik, jenz nema vubec nic krome cerne studny na pozemku, pricemz i ta mu za nekolik malo dekad dojde (viz. studie OSN o nedostatku ropy), si usmysli, ze jeho ego uspokoji turnaj v jeho zemi a FIFA mu to tam da (jeste za uplatek, jak vyslo najevo), aby zustala politicky nestranna, jenomze tam panuji vice nez sedesati stupnova vedra na slunci, takze se to musi hrat v zime, na coz zase doplati kluby. Predevsim Real, jemuz se z repre srazu vzdy vrati polovina hracu s nekolikamesicnim zranenim. A TO MI VADI!
Superreal
Superreal
Hraci jsou pod smlouvou. Klub je vlastni, plati za ne horentni sumy a plati za ne pojistetni. Pokud si klub dupne, tak hrac nikam jede. Leda by trucoval, coz by zase zmamenalo jeho konec v klubu. Pokud Real s Barcou reknou, ze se repre zapasy kriji s klubovymi zajmy, tak hraci nejedou. Kluby na to maji vsechny pravni prostredky.
Dantes
Dantes
To je všechno hezké a stalo se někdy, že by si oficiálně nějaký klub "dupl"?
Milánek
Milánek
Ano, naposled u Di Maríi na Mistrovství světa.. :)
Dantes
Dantes
Tak to si vůbec nevybavuju :-D
Superreal
Superreal (upraveno: )
Pokud se nedohodnou, tak dojde k necemu, co by se dalo nazvat "mocenskym prevratem". LFP se docasne ujme pravomoci, nez se vse vyresi. LFP totiz nesouhlasi s jednanim RFEF. JInymi slovy LFP souhlasi s vladou a pokud poda LFP navrh, muze spanelska vlada odstavit od moci RFEF a liga i pohar se normalne dohraji. Navic se zda, ze je rozhodnuti RFEF pravne nekorektni, jelikoz poskozuje kluby, cili lze jeho platnost soudne zrusit. Zalezi, jak moc pujde LFP do ofenzivy a jak moc neustupna bude vlada Spanelska.

Pro psaní komentářů se prosím přihlašte.