Derby madrileño


V každém velikém světovém městě se nachází více než jedno fotbalové mužstvo. Podobně je tomu i v hlavním městě Španělska - v Madridu, kde se každý rok odehrává tzv. derby madrileño.

S mužstvem Los Blancos byly vždy spojeny jen ty vyšší vrstvy společnosti. Z důvodu vysokých cen lístků na utkání Realu Madrid nikdy nepřicházeli lidé ze středních vrstev. Z Realem Madrid byli také vždycky svázaní lidé, kteří politicky smýšleli pravicově, naopak Atlético Madrid byl celek levicových příznivců. Každý, kdo se alespoň trochu vyzná v politické scéně, ví, že se obě dvě skupiny nemají zrovna v lásce. To je jen další důvod k tomu, proč v Madridu vznikly dva významné fotbalové kluby.

Atlético Madrid nikdy nebylo klubem, který by se dokázal na delší dobu prosadit na výsluní španělské či evropské fotbalové scény. Fakt, že se neustále, leč neúspěšně, hodlalo dorovnat svému největšímu rivalovi, vedl ke konfliktům nejen mezi fanoušky, ale i vedením obou klubů. Je ale potřeba přiznat, že se v posledních letech vzájemné vztahy výrazně zlepšily. Největší zásluhu můžeme připsat době vlády Ramóna Calderóna, který s vedením Atlética Madrid dokonce uzavřel gentlemanskou dohodu, že si oba dva kluby nebudou navzájem kupovat své hráče.

Posledním fotbalistou, který přestoupil z Realu Madrid do Atlética Madrid, byl José Antonio Reyes. V sezóně 2006/07 bránil, na hostování z Arsenalu, barvy Los Blancos, se kterými dokázal vybojovat mistrovský titul. Po letní přestávce ale zamířil na Vicente Calderón, když na něj Real Madrid nevyužil předkupní právo. Když se posléze vrátil na Santiago Bernabéu v prvním ligovém střetnutí, byl fanoušky královského velkoklubu přivítán ovacemi ve stoje, protože právě jeho dvě branky v posledním kole sezóny 2006/07 zajistily Realu Madrid tak vytoužený mistrovský titul.

První madridské derby v historii se uskutečnilo 3. prosince roku 1903. Tehdy vyhrálo Atlético Madrid nejtěsnějším rozdílem 1:0, i když abych byl přesný, tehdy se ještě mužstvo z Vicente Calderón nastupovalo pod jménem Athletic. První ligové utkání mezi těmito kluby se odehrálo 24. února roku 1929. Tehdy se z vítězství radoval Real Madrid, když dokázal zvítězit 2:1.

Oba dva kluby se v La Lize střetnuly již 146x (Real Madrid 80x vyhrál, 31x remizoval a 35x prohrál, při brankové bilanci 260:197). Atlético Madrid dokázalo svého lokálního rivala naposled porazit v sezóně 1999/00, když po cenném vítězství 3:1 vyplenilo stadion Santiaga Bernabéu. Na vlastním stadionu Vicente Calderón pak Atlético Madrid vyhrálo naposled v sezóně 1998/99. Výsledek utkání? Samozřejmě 3:1.

Kromě José Antonia Reyese reprezentovali barvy obou madridských klubů i Luis Aragones, Jose Luis Caminero, Rodrigo Fabri, José Antonio Garcia Calvo, Juanito, José Manuel Jurado, José Maria Movilla, Hugo Sánchez, Bernd Schuster a Santiago Solari.