Dresy


Původ dresů Realu Madrid se váže již k samotným počátkům fotbalu ve Španělsku. Hráči prvotních týmů nosívali při hře nejdříve jen jednoduchý oděv: triko a bílé trenýrky. Na odlišení soupeřících hráčů se týmy dělily po vzoru hráčů baskické peloty na modrý a červený tým s pomocí šerp, které nosívali na hrudi. Šerpy však přirozeně během hry sklouzávaly, proto kluby hledaly nový způsob oblékání. Real Madrid pro své použití požadoval zcela bílý dres, jak už rozhodl i ve svých základních ustanoveních. Tyto nařízení z roku 1902 přesně popisují, jak by měla vypadat výstroj hráče Realu Madrid: „ Předepsaný oděv na obyčejné zápasy budou tmavě modré, krátké trenýrky, bílý dres a tmavé stulpny. Pro mimořádné příležitosti to budou bílé trenýrky i dres a černé stulpny s lemem v národních barvách, stejnokroj bude doplňovat tmavě modrá čepice.“

Časem se začal bílý dres spolu s bílými trenýrkami nosit pravidelně, nejen k mimořádným zápasům, a v roce 1911 se změnila barva stulpen z černé na tmavě modrou.

Během sezony 1925/26 došlo k další výrazné změně v oblékaní madridských hráčů. Největší mírou se o to zasloužili dva hráči madridského celku Escobal y Quesada, kterým při cestě do Anglie učarovaly dresy tehdy slavného londýnského klubu Corinthians, který se těšil pověsti o své elegantní hře a úplném odmítnutí profesionality. Dresy sestávaly z černých trenýrek a dresu ze surového hedvábí.

Hráči Realu Madrid i přes odpor prezidenta Paragese skutečně začali oblékat nové dresy navrhnuté po vzoru Corinthians, shoda okolností však zapříčinila, že tyto dresy v současnosti už nenosí. Madrid totiž ve španělském poháru ostudně prohrál na vlastním stadionu s Barcelonou 1:5 a ani odveta nepřinesla fanouškům Bílého baletu klid do duše. Real totiž znovu prohrál, tentokrát 3:0. Rozohněný prezident Pedro Parages zašel do šatny za hráči a veškerou vinu a odpovědnost za porážku přičetl novým dresům. Nařídil tedy, aby se Real dresů okamžitě zbavil. Real Madrid se tedy znovu vrátil ke svým tradičním dresům.

K další změně došlo až roku 1955, kdy se změnila barva stulpen na bílou. Tak tedy dresy Realu Madrid získaly svoji mýtickou běloskvoucí barvu, která klubu později přinesla přezdívku Los Merengues (Sněhové pusinky). V roce 1980 nastala další významná inovace, když klub podepsal kontrakt s firmou Adidas, čímž se na dresech Realu poprvé objevily tři proužky.

V roce 1982 získal Real firmu Zanussi jako svého prvního sponzora, což mu zajistilo 100 milionů peset a logo sponzora se také přirozeně objevilo na dresech hráčů.

Poslední novinka byla zavedena v sezoně pro rok 2006/07 přidáním loga FIFA připomínajícího ocenění Realu Madrid jako nejlepšího klubu 20. století.

• Dresy pro sezónu 2017/18

 

• Dresy pro sezónu 2016/17

          


• Dresy pro sezónu 2015/16• Dresy pro sezónu 2014/15• Dresy pro sezónu 2013/14


• Dresy pro sezónu 2012/13


• Dresy pro sezónu 2011/12