El Clásico - Gran Derby

Jedná se o utkání odlišné od těch ostatních. Již jen samotný název ukazuje na to, že se jedná o obrovské derby, tak za tím přeci něco musí být. Utkání, které přivádí k televizním obrazovkám fanoušky na celém světě, téměř vždy ukáže, které z těchto mužstvev vybojuje mistrovský titul ve Španělsku (v posledních šesti letech se vítěz prvního Gran Derby stal mistrem La Ligy).

Utkání mezi Realem Madrid sleduje prakticky celý svět, vždyť poslední el Clásico se nevysílalo pouze v Indii.

Od počátku španělské fotbalové ligy se proslýchalo, že zápasy mezi těmito obrovskými kluby představují také rivalizaci mezi španělskými regiony: Kastilii, ze které pochází Real Madrid, a Katalánska, které je domovem Barcelony. Ale odvěká rivalita mezi Realem Madrid a Barcelonou sahá až do 50. let minulého století, kdy Španělsko ovládal diktátorský generál Franco, jenž miloval mužstvo ze Santiago Bernabéu, naopak to z Nou Campu od srdce nenáviděl.

K tomu můžeme přičíst také kontroverzní přestup Alfreda di Stéfana. Legendární útočník měl již podepsanou smlouvu s Barcelonou, ale nakonec, za dodnes neobjasněných okolností, podepsal smlouvu s Realem Madrid. Proslýchá se, že měl na tomto rozhodnutí vliv právě generál Franco, tak to alespoň chápou fanoušci katalánského mužstva. Samotný argentinský fotbalista, který dovedl Real Madrid třeba i k pěti Evropským pohárům, nikdy své rozhodnutí nevysvětlil.

Posledním přestupem mezi oběma kluby byl odchod Luise Figa, kapitána Barcelony, jenž zamířil do Realu Madrid. Tento transfer se uskutečnil v roce 2000, kdy se vlády nad královským velkoklubem ujal Florentino Pérez.

První ligové Gran Derby se pak uskutečnilo 17. února roku 1929, kdy Real Madrid dokázal na soupeřově hřišti zvítězit 2:1 po dvou brankách Moreny. Čestný gól domácího celku pak vstřelil Parera.

Ve španělské La Lize pak došlo ke vzájemné konfrontaci již 160x. Real Madrid dokázal zvítězic 68x, Barcelona pak 62x. Z toho plyne, že se oba celky 30x rozešly za nerozhodného stavu. Real Madrid dokázal Barcelonu v ligovém utkání naposled poradit 7. května roku 2008, když si z Nou Campu odvezl vítězství 4:1. Nejlepším střelcem v utkáních mezi Realem Madrid a Barcelonou je Alfredo di Stéfano, jenž dokázal nasázet 18 branek.