Álvaro Arbeloa

Álvaro Arbeloa
Datum narození: 17.1.1983 (37 let)
Místo narození: Salamanca
Národnost: Španělsko
Přezdívka: Spartanin, Robocop
Pozice: obránce

Álvaro Arbeloa Coca se narodil 17. ledna roku 1983 ve španělské Salamance, městu ležícím nad známou řekou Tormes v zápasní části Pyrenejského poloostrova.

Začínal ve věku šesti let jako hráč futsalu. Následně ve věku dvanácti let přešel na veliké hřiště a začal trénovat s Realem Zaragoza, kde tak vlastně začal se svou fotbalovou kariérou. Po šesti letech strávených ve školce Realu Zaragozy byl odhalen skauty slavnějšího Realu z Madridu, kam v roce 2001 zamířil. V rezervní Castille strávil tři sezóny, během kterých nastoupil k rovným 50 utkáním. V sezóně 2004/05 měl také tu čest nastoupit ke dvěma utkáním za první mužstvo Realu Madrid, natrvalo se mu tam ale usadit nepodařilo. V roce 2006 proto přestoupil do Deportiva La Coruňa za částku 1,3 milionů eur. V tomto klubu z galície odehrál pouhých 20 utkání, počemž následoval další přestup, tentokrát do anglického Liverpoolu. The Reds za Álvara Arbelou zaplatili 4 milionů eur, z čehož rovná polovina, jak bylo zakotveno ve smlouvě, putovala do Realu Madrid.

V barvách Liverpoolu debutoval v zápase priti Newcastelu United, po čem ihned následoval debut v Champions league. A soupeřel Liverpoolu nebyl ledajaký klub, nýbrž odvěký rival Realu Madrid - FC Barcelona. Álvaro Arbeloa nastoupil na Nou Campu v základní sestavě a ze hry naprosto vymazal Lea Messiho. Liverpool tak nakonec zvítězil 2:1 a na adresu Arbeloy pěla chválu média z celého světa. Álvaro s Liverpoolem v této sezóně došel až do finále tohoto turnaje, ve finále ale jeho tým nestačil na AC Milan, se kterým prohrál 2:1.

Ve stejné sezóně vstřelil Álvaro Arbeloa první branku během svého angažmá na Anfield Road, abych byl přesný, psalo se tehdy utkání s Readingem. Nebylo by na tom ani nic tak fascinujícího, kdyby se španělský reprezentant nestal prvním fotbalistou historie Liverpoolu, který v tomto klubu vstřelil branku v dresu s číslem 2 na zádech.

Ve španělské reprezentaci Álvaro Arbeloa debutoval v prosinci roku 2008 v utkání proti mistrům světa z Itálie. Nalezl se také v mužstvu, které vyhrálo Mistrovství Evropy roku 2008. V následující sezóně byl již klíčovým mužem obranné formace Liverpoolu a hodně se přičinil na tom, že jeho mužstvo obsadilo konečnou druhou pozici v anglické Premier league za vítězi z Manchesteru United. V této sezóně také vstřeli svou druhou, nutno dodat, že velice pěknou, branku proti West Bromwich Albion, kdy jeho střela levou nohou zamířila přesně do šibenice brány soupeřova golmana. Jak se později ukázalo, byla to poslední jeho branka a také poslední sezóna na Britských ostrovech. Za částku 4 milionů eur si jej totiž v roce 2009 zpět odkoupil Real Madrid, kde Álvaro Arbeloa fotbalově vyrostl. V Liverpoolu španělský reprezentant odehrál celkem 66 utkání, ve kterých, jak jsem již řekl, nastřílel 2 branky.

Álvaro Arbeloa již několikrát ukázal, jak univerzálním je obráncem, umí totiž odehrát skvělá utkání na pozici levé, pravé i střední obrany. I proto na něj nemohl zapomenout reprezentační trenér, Vicente del Bosque, když skládal svůj výběr na tolik úspěšné Mistrovství světa 2010. O rok později se pak radoval také s Realem Madrid, který ve finále Copa del Rey porazil nějtěsnějším rozdílem konkurenční Barcelonu.

Liga Mistrů
2
La Liga
1
Copa del Rey
2
Španělský Superpohár
1
Evropský Superpohár
1
Mistrovství světa
1
Mistrovství Evropy
2
Klubové mistrovství světa
1
 


• Real Zaragoza, mládežnické kategorie (1995 - 2001)
• Real Madrid, mládežnické kategorie (2001 - 2006)
- Juvenil A (2001 - 2002)
- Real Madrid C (2002  -2003)
- Real Madrid Castilla (2003 - 2006)
• Deportivo La Coruña (2006 - 2007)
• FC Liverpool (2007 - 2009)
• Real Madrid (2009 - 2016)

• Debut za Real Madrid: 16. října 2004, Real Madrid 1:1 Real Betis

• Osobní stav: ženatý - Carlotą Ruiz
• Děti: dcera Alba, syn Raúl