Álvaro Morata

Álvaro Morata
Klub: Atlético Madrid
Datum narození: 23.10.1992 (27 let)
Místo narození: Madrid
Národnost: Španělsko
Pozice: útočník

"V dětství jsem doma často zapomínal batoh nebo knížky do školy, ale nikdy jsem tam nenechal míč. Fotbal jsem miloval od doby, co jsem začal chodit. Nemyslel jsem na nic jiného, vždy jsem čekal na svou šanci hrát fotbal. Vstával jsem hodně pozdě, protože jsem sledoval zápasy a i když se šlo v Lize Mistrů do prodloužení, tak mne nikdo nedokázal přinutit jít spát."

"Zástupci Atlética a Realu Madrid volali mému otci, který byl ale proti. V té době se mi zrovna moc nedařilo ve škole a on mě nechtěl pustit do doby, než si nezlepším známky. Oba volali několikrát znovu a nakonec jsem zamířil do Atlética, protože jsem to měl blíž k domovu. Začal jsem nastupovat za jejich akademii. Jednalo se o začátek období, kdy jsem se přestal fotbalem bavit, ztratil jsem tu vášeň. Začal jsem dokonce přemýšlet o tom, že se začnu věnovat tenisu, který mi také šel. Ztratil jsem hlavu, byl jsem hodně netrpělivý."

"Následně jsem začal trénovat v klubu Zona Norte a myslím si, že byl tento rok pro mou budoucnost rozhodující, protože jsem se opět začal fotbalem bavit a nastřílel jsem více branek, než kdokoliv jiný. Po krátké zastávce v Getafe se opět ozval Real Madrid, který chtěl, abych šel hrát za jeho mládežnický tým. Byl to splněný sen, ale takéveliké ponaučení, že se kluci musí hraním fotbalu radovat a snažit se být profesionálem. Od té doby plynul čas hrozně rychle."

Jeho odrazovým můstkem v madridském velkoklubu se stala kategorie Juvenil C. Hned v první sezoně se stal nejlepším střelcem týmu a vysloužil si tak pozvánku do španělského národního týmu do 16 let. Trenéři brzy rozpoznali jeho kvality a postup do vyšších kategorií tak na sebe nenechal dlouho čekat. Mladý Álvaro začal nastupovat v kategorii Juvenil B, odkud se záhy přesunul ještě o stupínek výš do kategorie Juvenil A. Ani zde však nezakotvil na příliš dlouho. Jeho talentu si začal všímat José Manuel Díaz, trenér Realu Madrid C. Nakonec si vyžádal jeho služby a Álvaro se tak stěhoval do jeho týmu hrající Tercera División jen po roce a půl svého působení v mládežnických týmech Los Merengues. Ke svému prvnímu utkání v tomto týmu nastoupil 29. listopadu 2009 ve 14. ligovém kole, kdy do Valdebebas zavítal tým Colmenar Viejo. Hráči Realu Madrid dokázali v domácím prostředí porazit své soupeře poměrem 4:2 a debutující Morata síť rozvlnil hned dvakrát. Álvaro si během sezony vybojoval místo v základní sestavě a v 24 zápasech, ke kterým nastoupil, si připsal 8 zásahů, čímž se stal nejlepším střelcem týmu.

Rok 2009 byl pro Moratu povedeným po všech stránkách. Ještě než poprvé nastoupil v řadách Realu Madrid C, jeho jméno se dostalo na soupisku hráčů vybraných na Mistrovství světa v Nigérii do 17 let. Spolu s ním se na mistrovství podívali ještě další dva hráči Realu Madrid, Pablo Sarabia a Mohamed Kamal. Álvaro si zahrál ve třech zápasech, ve kterých vstřelil dva góly a na tři přihrál. Španělsko si z Nigérie nakonec odvezlo bronzové medaile. Talentovaný útočník dostal šanci předvést se také v reprezentaci do 18 let, ve které zazářil na 36. ročníku Torneo del Atlántico jako nejlepší střelec turnaje s třemi góly.

Morata dokázal svými výkony zaujmout natolik, že se mu dostalo zvláštní výsady. Spolu s dalšími čtyřmi canteranos mohl odcestovat spolu s prvním týmem Realu Madrid na turné do USA, kde aspoň na poslední minuty naskočil do obou utkání proti týmům Club América a LA Galaxy. "První sezóna za první mužstvo? Právě jsem dorazil na dovolenou do Málagy a zavolali mi, že poletím do USA na předsezónní přípravu. Ani jsem nevěděl, kde je můj pas. Byl jsem hodně nervózní a nevěděl jsem, co mám dělat. Začal jsem brečet a skočil na první vlak, kterým jsem se mohl dostat zpět do Madridu. Jsou to neuvěřitelné vzpomínky. Předsezónní příprava byla šílená. V prvním zápase jsem přišel za Ronaldem a řekl mu, že nevím, co mám dělat. Řekl mi, že mám ještě hlavu v oblacích, ale všichni se ke mě chovali nádherně."

"V Realu Madrid jsem debutoval 17. prosince proti Zaragoze. Chystal jsem se jít na hřiště asi tři minuty a Marcelo schválně poslal míč do autu, abych mohl nastoupit. Byl to jeden z nejšťastnějších okamžiků mého života. Obléknout dres a hrát za Real Madrid je nádherný pocit. 22. prosince jsem pak debutoval proti Levante v Copa del Rey. Byl jsem i hodně blízko vstřelení branky."

"Vítězství v Lize Mistrů je dětským snem každého fotbalisty. Od posledního vítězství Realu Madrid v této soutěži uplynulo hodně času a La Décima byla nesmírně významná. Jen těžko něco překoná tento moment, protože to bylo něco neuvěřitelného. Byli jsme ztracení, ale dostali jsme šanci celou situaci otočit a to byl neuvěřitelný pocit."

"Odchod do Juventusu? Real Madrid je plný nejlepších hráčů na světě a je opravdu těžké se prosadit. Proto jsem odešel, abych se mohl jednoho dne vrátit. Odešel jsem zraněný a proto jsem v novém působišti nemohl absolvovat přípravu na sezónu. Bylo to hrozné, opravdu strašné. Začal jsem sledovat filmy a číst v italštině, snažil jsem se přizpůsobit. Nakonec jsme vyhráli ligu a italský pohár, nemohlo to být lepší. Osud nás přivedl v Lize Mistrů proti Realu Madrid a opravdu jsem trpěl. V tu dobu bych zaplatil cokoliv, abych mohl hrát proti kterémukoliv jinému klubu. Realu Madrid a Bernabéu toho totiž dlužím tak moc."

"Návrat? Bylo to poslední léto, kdy mne mohl Real Madrid vykoupit zpět, má poslední šance, abych tady mohl znovu hrát. Byl jsem na Mistrovství Evropy a agent mi zavolal, že se vracím. Nabídli mi novou smlouvu a řekli mi, že mi věří. Jednalo se o den, na který jsem čekal opravdu dlouho. Odešel jsem, abych nasbíral nějaké zkušenosti. Při prezentaci jsem cítil obrovské emoce."

Liga Mistrů
2
La Liga
2
Copa del Rey
2
Španělský Superpohár
1
Mistrovství Evropy U-19
1
Mistrovství Evropy U-21
1
Serie A
2
Italský Pohár
2
Italský Superpohár
1
Evropský Superpohár
1
Klubové mistrovství světa
1
 


• Real Madrid (2008 - 2014)
• Juventus (2014 - 2016)
• Real Madrid (2016 - 2017)
• Chelsea (2017 - současnost)

• Osobní stav: svobodný - Alice Campello
• Děti: -

Zranění Od Do Dnů
Svalové statní (stehno) 16.11.2016 6.12.2016 20