Amancio

Amancio
Datum narození: 16.10.1939 (80 let)
Místo narození: La Coruña
Národnost: Španělsko
Pozice: útočník

Amancio Amaro Varela, známý jako Amancio, se narodil 16. října 1939 v A Coruni, která se nachází v Galicii. Pro jeho rychlost a úžasnou techniku se mu začalo přezdívat El Brujo – kouzelník.

Amanciova kariéra začala už v jeho 15 letech v regionálním klubu Victoria Club de fútbol. Jeho hvězda začala rychle stoupat a už za 4 roky se stěhoval do dříve úspěšného klubu Deportivo La Coruňa, který se však v té době nacházel až ve druhé lize. Amancio se ihned stal jedním z nejlepších hráčů klubu, ale ani on nedokázal dlouhou dobu dostat Deportivo do nejvyšší soutěže. To se mu povedlo až v poslední sezoně, ve které vstřelil ve 26 zápasech 25 gólů. Upoutal tak pozornost těch nejlepších. Souboj o Amancia svedli 2 nesmiřitelní rivalové – Real Madrid, nejúspěšnější evropský tým, který však po ukončení kariéry některých hráčů procházel generační obměnou a Barcelona. Přestup se rodil velice těžce a hlavně kvůli nesmyslným finančním požadavkům Deportiva se málem neuskutečnil. Nakonec však všechno dobře dopadlo. Amancio si vybral bílý dres a po 4 letech opustil Deportivo, aniž by si s ním zahrál v Primera Division.

Hned ve své první sezoně za Real vyhrál Amancio ligový titul. Byla to však pouze předzvěst jeho budoucích úspěchů – španělskou ligu vyhrál Amancio s Realem Madrid ještě 8x. Velký sen Amancia však bylo vyhrát Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ), což se Realu po pěti výhrách v řadě v druhé polovině 50. let ne a ne podařit. V roce 1964 byli Los Blancos poraženi milánským Interem, další rok vypadli už ve čtvrtfinále. Kýženého a zároveň jediného vítězství v této soutěži se tak Amancio dočkal v roce 1966, kdy Real Madrid v Bruselu porazil FK Partizan 2:1. V tomto zápase Real prohrával, ale i gólem Amancia dokázal zápas otočit. Amancio v Realu sbíral nejen kolektivní trofeje, ale i individuální. Na sklonku přelomu 60. a 70. let vyhrál hned 2x trofej Pichichi pro nejlepšího střelce španělské ligy.

Galicijský kouzelník byl úspěšný i na reprezentační úrovni. V roce 1964 se španělskému týmu povedlo vyhrát Mistrovství Evropy, když porazili 2:1 SSSR. Amancio si mohl oslavy užít doma, protože finálový zápas se hrál na Santiago Bernabeu. Na podobný úspěch potom Španělsko čekalo dalších 44 let.

Po konci aktivní hráčské kariéry se dal Amancio na trenérskou dráhu. Stal se trenérem Castilly a dosáhl s ní fantastických úspěchů. Trénoval velmi talentované mladé hráče, hrál s nimi atraktivní fotbal a s „béčkem“ Realu se mu dokonce povedlo vyhrát Segunda Division. Měl čich na talentované hráče, pro Real Madrid objevil Butragueňa, Martína Vázqueze, Sanchíse nebo Míchela. Všechny tyto hráče pak vedl 7 měsíců jako trenér „áčka“ Realu Madrid v sezoně 1985-1986 a položil základy týmu, se kterým později dosáhl velkých věcí Luis Molowny.

V Realu dále působil jako skaut nebo člen vedení pod prezidentem Florentinem Pérezem.


• RC Deportivo (1958 - 1963)
• Real Madrid (1963 - 1977)