Borja Mayoral

Borja Mayoral
Klub: Real Madrid
Datum narození: 5.4.1997 (23 let)
Místo narození: Madrid
Národnost: Španělsko
Přezdívka: Borjita
Výška: 181 cm
Váha: 64 kg
Pozice: útočník
Preferovaná noha: pravá
Smlouva do: 30.6.2021
Plat: 1 000 000 € ročně
Agent: Alejandro Camaño

Statistiky 2019/20

Z M G GP A ŽK ŽČK ČK
LaLiga 2 178 1 0 0 0 0 0
Copa del Rey 0 0 0 0 0 0 0 0
Liga Mistrů 0 0 0 0 0 0 0 0
Superpohár UEFA 0 0 0 0 0 0 0 0
Supercopa España 0 0 0 0 0 0 0 0
Klubové MS 0 0 0 0 0 0 0 0
Celkem 2 178 1 0 0 0 0 0

José Luis a María Isabel jsou rodiče španělského fotbalisty. Ona je v domácnosti a on - společně s bratrem a bratrancem - vlastní řeznictví v Móstoles, rodném městě Ikera Casillase. Kiti je starším bratrem a také hraje fotbal. Nastupuje na pozici mediapunty a několik let hrál ve školce Atlética Madrid, kde ale kvůli dvěma vážným zraněním nakonec neuspěl. Nyní nastupuje v AD Parla a zároveň trénuje jeden z mládežnických celků tohoto mužstva.

Jak Borja, tak i Kiti docházeli do školy Enrique Tierno Galvána v Parle. Ani jeden nebyl nějakým vynikajícím žákem, možná i proto, že raději trávili čas na ulici, kde s kamarády hráli fotbal. "V dětství se hodně často mezi sebou bili, což je ale u bratrů normální. Nyní jsou naopak bratry na život a na smrt," komentuje blízký člen rodiny. V současné chvíli stoupající popularita Borjy nezměnila postoje jeho rodiny. Ta stále žuje v jižní části města na 90 metrech čtverečních. "Pokora a práce", takové je jejich životní motto.

"Poprvé do míče jsem kopnul u nás doma. Měl jsem tři roky a hrál jse ms bratrem na chodbě. Někdy jsme něco rozbili a máma na nás křičela, ale v té době nás nejvíce bavil právě fotbal. Po obědě jsme chodili hrát na ulici a křídou jsme si na stěny malovali branky. Každý si hrál na nějakého hráče. Já jsem byl Raúlem a oslavoval jsem vstřelené branky jeho způsobem," říká Borja.

Borja Mayoral začínal svou fotbalovou kariéru v celku AD Parla, čili současném klubu jeho bratra. Nastupoval tam v letech 2004 až 2007, čili od 7 do 10 let.  "Mým prvním klubem byl celek z mé čtvrti a hráli jsme v hale. Později jsem hrál v Perle, to byl ještě fotbal na menší hřiště a sedm hráčů v poli." 

Poté jej rodiče zapsali na testy do Realu Madrid, na kterých také uspěl. Juanjo Vallina, bývalý fotbalista královského velkoklubu, byl mentorem mladého útočníka od jeho prvního dne a Borjita se mohl pyšnit, že byl za svého působení ve Valdebebas nejlepším střelcem celé madridské cantery, když nastřílel celkem 148 branek v barvách Juvenilu A, B, C a Castilly. "Po nějakém turnaji se o mě začalo zajímat mnoho klubů z madridské části. Já jsem chtěl hrát v Realu Madrid. Když jsem tak přišel, tak jsem nikdy neviděl tolik šaten, tolik kopaček a tolik lidí okolo tréninkového centra. Má máma mě vozila třikrát týdně do Valdebebas. Stáli jsme tam v kopačkách, ať už bylo nehorázné vedro, mráž či hustě pršelo. Převlékal jsem se cestou ze školy. Moji rodiče vždy stáli za mnou, v dobrém i ve zlém. Nikdy jim to nezapomenu."

"Až v Realu Madrid jsem začal hrát fotbal jedenáct na jedenáct, na novém hřišti, na kterém jsem nikdy dříve nehrál. Pět let jsem hrál u Juanja Valliny. Pamatuji si, že byl hodně náročný a to bylo klíčové. Mou nejlepší sezónou, ve které jsem vstřelil nejvíce branek, byla ta, ve které jsem postoupil do Juvenilu a hrál jsem tak se staršími spoluhráči. Tehdy jsem hodně sledoval Benzemu, který byl už v Realu. Vždy byl pro mě příkladem a hra po jeho boku je pro mě splněným snem."

V mládežnických reprezentacích Španělska se Borja Mayoral také rozvíjel závratným tempem. Hrál ve výběrech do 17 a 19 let, se kterou se v roce 2015 radoval se zisku Mistrovství Evropy v Řecku. On sám na finálovém turnaji vstřelil tři branky a stal se tak nejlepším střelcem. O několik měsíců později debutoval ve výběru do 21 let a svůj debut hned ozdobil gólem, který vstřelil jen pět minut po svém střídání.

"Mou kariéru naznačil Zidane. Když ti dá trenér šanci hrát profesionální fotbal, s takovými hráči, v takovém klubu, tak tě to posune dál. V Castille jsem debutoval proti rezervě Getafe a právě tehdy jsem si poprvé zahrál pod vedením Zidana. Byl jsem trošku překvapený, ale pozorně jsem poslouchal, co mi říkal on a jeho trenérský štáb."

"Po návratu z EURA do 19 let, prakticky bez dovolené, jsem zahájil předsezónní přípravu s prvním mužstvem Realu Madrid. Bylo to pro mě něco neskutečného. Pamatuji si, že jsem se pořád na něco ptal. Nikdy dříve jsem se s něčím takovým nesetkal. První minuty jsem dostal na Audi Cupu a oficiální debut jsem si pak připsal v utkání s Levante."

Den po jeho debutu v základní sestavě prvního mužstva Realu Madrid se město Parla naplnilo radostí a hrdostí. "Je to pro nás veliké štěstí, že můžeme vidět místního kluka v Realu Madrid. Zaslouží si to. On i celá jeho rodina jsou skvělí lidé," komentovali sousedé Borju Mayorala, jenž se narodil 5. dubna roku 1997 právě v Parle.

V utkání s Levante, kvůli nepřítomnosti Karima Benzemy, Zinedine Zidane ukázal právě na "svou druhou devítku v mužstvu", jak samotný francouzský trenér pojmenoval mládežnického španělského reprezentanta, jehož blízcí nazývají Borjita. Mladý útočník odpověděl tvrdou prací, nasazením a dokonce vstřelil "půl branky", když jeho střela skončila na tyči a míč si nakonec do sítě srazil brankář Mariño.

Před sezónou 2015/16 odešel Borja Mayoral na hostování do Wolfsburgu, kde toho ovšem moc neodehrál. "Wolfsburg byl nejlepší možností pro hostování. Neměl jsem štěstí hrát v základní sestavě, ale je potřeba si projít takovými momenty, aby se lidé dostali tam, kam jen chtějí. Je potřeba trpět, abys uspěl. Myslel jsem si, že jakmile se vrátím, neabsolvuji s Realem Madrid ani předsezónní přípravu, ale Zidane mi řekl, že se mnou počítá. Nyní si procházím neuvěřitelným momentem - jsem součástí prvního mužstva a učím se od nejlepších hráčů na světě. Sezóna je dlouhá a já budu pracovat, abych dostával své šance."

Všichni blízcí španělského útočníka i zaměstnanci Valdebebas mu jednohlasně přejí úspěch a to nejen proto, že v něm vidí obrovský potenciál. Borja Mayoral je podle jejich slov vynikajícím a skromným klukem. "Celá jeho rodina jsou madridisté a Borja hrál ve všech věkových kategoriích cantery. Začínal v Prebenjamínu a došel až do prvního mužstva díky své pokoře a odhodlání. Rodiče jej vychovali opravdu dobře. Když se podíváme na jeho současný plat, tak by si mohl dovolit nákup nějakého luxusního automobilu, ale on je spokojený se svým Audi A3 ze druhé ruky," řekl jeden z nejlepších přátel Borjy Mayorala.

Mistrovství Evropy U-19
1
Evropský Superpohár
1
Španělský Superpohár
1
Klubové mistrovství světa
1
Liga Mistrů
1
Mistrovství Evropy U-21
1

• Osobní stav: svobodný
• Děti: -