Chendo

Chendo
Datum narození: 12.10.1961 (58 let)
Místo narození: Murcia
Národnost: Španělsko
Pozice: obránce


Miguel Porlán Nogueea, přezdívaný Chendo, se narodil 12. října roku 1961 v Tonanu, což je předměstí Murcíi. Pro ty, kteří jej vůbec neznají připomenu, že Chendo nastupoval na pozici pravého obránce a celou svou fotbalovou kariéru zasvětil jedinému klubu - Realu Madrid. Byl také pravidelným reprezentantem výběru Španělska.

Klubová kariéra
První fotbalové krůčky učinil ve svých šestnácti letech, když začal v roce 1977 docházet na tréninky slavného Realu Madrid. Trenéři ihned v Chendovi viděli obrovský talent a tak již v osmnácti letech začal nastupovat za rezervní Castillu. Tam vydržel další tři sezóny, když se v roce 1982 připojil k prvnímu týmu Los Blancos. S tímto klubem se mu podařilo získat za šestnáct let sedm mistrovských titulů (1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1995 a 1997), dva španělské poháry (1989 a 1993), dva Poháry EUFA (1985 a 1986) a jednou nad hlavu zvedl také pohár pro vítěze Champions league, to se psal rok 1998.

Svůj první zápas za první tým Los Blancos Chendo odehrál 11. dubna 1982, když byl při vétězství Realu Madrid nad CD Castellónem v poměru 2:1. V následující sezóně se na hřišti obejvil celkem dvakrát, protože neoddiskutovatelným článkem pravé obrany byl Juan José. Ten také nastupoval na této pozici na začátku sezóny 1983/84, když v prvních pěti z celkových šesti zápasů byl v základní sestavě právě on. V již zmíněném šestém zápase se ale zranil a na jeho pozici se pomalu začal prosazovat Chendo. Po zranění se na toto místo opět vrátil Juan José, Chendo si ale v této sezóně zahrál celkem ve 26 zápasech.

Ve sé čtvrté sezóně se stal ale Chendo na pozici pravého obránce pro tren=ra první volbou a celkem si na své konto připsal 25 ligových zápasů, k čemuž přidal také 11 zápasů v evropských pohárech. Real Madrid i díky skvělým Chendovým výkonům získává Pohár UEFA, když ve finále poráží celkovým skóre, i přes domácí porážku 0:1, maďarský klub Videoton 3:1. V tomto roce získal královský velkoklub také španělský pohár, když si to ve finále rozdali dva úhlavní měští rivalové z Madridu. Ve vypjatém utkání měl více štěstí madridský Real a dokázal Atletiko zdolat poměrem 4:3. V lize skončili Los Blancos až pátí, sedmnáct bodů za lídrem z Barcelony.

Za dalších osm let nedokázal Chenda žádný hráč z pozice pravého obránce vystrnadit, když nastoupil ve 297 zápasech z celkových 320 možných, přičemž se stal nedílnou součástí komanda, které vyhrálo celkem pět ligových titulů v řadě. Od sezóny 1992 to ale se španěslkým zadákem začíná jít z kopce, když si za tři sezóny nashromáždil pouhých 34 ligových startů. Chendo se stal pro trenéry až třetí volbou a šanci tak dostávali mladší hráči, jako například Nando, Luis Enrique, Francisco Llorente, Jesús Velasco, Quique Sánchez Flores, Carlos Secretário či Christian Panucci. V sezóně 1995/96 přišla ještě lepší chvíle, když nastoupil celkem k 23 utkáním (Real Madrid skončil na šestém místě), ale v Realu Madrid začíná spíše působit jako morální podpora, jako později například Manuel Sanchís, a k zápasům nastupuje pouze zřídka.

Poté, co Real Madrid pro sebe ukořistil pohár pro vítěze Champions league, když ve finále porazil 20. května roku 1998 Juventus Turín (Chendo nenastoupil), se rozhodla legenda merengues pověsit kopačky na hřebík a ukončit tak v sedmatřiceti letech dlouhou profesionální kariéru fotbalisty. Okamžitě ale začal pracovat ve vedení Realu Madrid.

Reprezentační kariéra
Chendo nastoupil za španěslkou reprezentaci celkem ke 26 utkáním a s týmem se podíval také na Mistrovství Evropy v roce 1986 a na Mistrovství světa v roce 1990. Své první utkání si připsal 22. ledna roku 1986 v přátelském utkání se Sovětským svazem, které se hrálo v Las Palmas de Gran Canaria.

Liga Mistrů
1
La Liga
7
Copa del Rey
3
Španělský Superpohár
5
Pohár UEFA
2
 


• Real Madrid (1980 - 1998)