Clarence Seedorf

Clarence Seedorf
Datum narození: 1.4.1976 (44 let)
Místo narození: Paramaribo
Národnost: Holandsko
Pozice: záložník


I když se narodil v Prima Aprilis, na hřišti s ním nejsou žádné žerty. Proudí v něm surinamská krev, ale ve své kariéře si připsal již 87 utkání v oranžových barvách holandské reprezentace. Jeho největší uznání si ale zaslouží jeho klubová kariéra. Je jedním ze dvou fotbalistů na světě, kteří vybojovali Ligu Mistrů se třemi kluby a dohromady tento pohár zvedl nad svou hlavu již čtyřikrát! Dámy a pánové - toto je Clarence Seedorf - živá legenda Champions league...

Je to až nespravedlivé, jak takový fotbalista, jako Clarence Seedorf, uniká nejvyšší pozornosti fotbalových fanoušků. Je to snad proto, že si stále udržuje svou vysokou formu a stále hraje na nejvyšší úrovni? Clarence Seedorf totiž hraje na nejvyšší úrovni již několik let! Právě nyní, když ze světa fotbalu odchází generace Ronalda, Patricka Kluiverta, Andreje Ševčenka, Thierry Henryho, Zinedine Zidaneho či Luise Figa, bývalý holandský reprezentant stále nedá spát svým soupeřům. "Je to nejlepší hráč, proti kterému jsem kdy hrál. Jen zřídka kdy potkáte takového fotbalistu. Nemůžete jej spustit z očí ani na sekundu," přiznal kdysi o mnoho let mladší hvězda Manchesteru United, Wayne Rooney.

Neznámý teenager s vizáží Rijkaarda
Clarence Seedorf se narodil 1. května roku 1976 v Paramaribu, v Surinamu, ale vyrostl v holandském Amsterdamu. A právě tady učinil své první fotbalové krůčky. Nikoho nepřekvapí, že to bylo v dresu místního Ajaxu, klubu tak proslulém výchovou vynikajících fotbalistů. Ve školce tohoto věhlasného klubu ihned věděli, jaký obrovský poklad se v Clarenci Seedorfovi ukrývá. A nebylo to jen proto, že se markantně podobal Franku Rijkaardovi.

Možností potvrdit své kvality a herní vyzrálost měl, tehdy teenager, Clarence Seedorf možnost ukázat v prvním mužstvu Ajaxu na stadionu De Meer, kde toto mužstvo hrálo své domácí zápasy do roku 1996. Svúj debut proti Groeningenu si připsal přesně 29. listopadu roku 1992, ve věku 16 let a 242 dní. Velikost tohoto hráče vyplývá i z toho, že do této doby nikdo ze slavných holandských fotbalistů nedebutoval v tak nízkém věku.

Psal se rok 1992, když se mladý Surinamec s holandským pasem začal nastálo usazovat v sestavě nejlepšího celku Eredivisie. A nutno dodat, že vzal tento útok za sestavou opravdu od podlahy. Nezajímala jej jména starších a věhlasnějších spoluhráčů, byl to naopak mladičký Clarence, jenž se stal spolutvůrcem zlaté generace Ajaxu. V barvách tohoto stoletého klubu vybojoval v průběhu tří let dva mistrovské tituly, dva holandské poháry, holandský superpohár, Interkontinentální pohár a pohár pro vítěze Ligy Mistrů! To všechno před dovršením dvacátých narozenin. Není proto divu, že se toto mladé pravé křídlo (právě na této pozici v této době nastupoval) dostal do podvědomí fanoušků. Dvakrát byl vybrán za nejlepšího mladého fotbalistu Holandska (v letech 1993 a 1994) a po již vzpomínaném triumfu v Lize Mistrů nebyl Ajax schopen Clarence Seedorfa i nadále udržet. Jeho další kroky vedly do italské Sampdorie Janov.

"Narodil jsem se připraven. Připraven na boj, vítězství a úspěchy," hlásal tehdy, nyní již zkušený veterán. Možná i proto s mužstvem ze stadionu Stadio Luigi Ferraris, jenž patří mezi průměrné italské kluby, prohrál pouze jediné utkání v celé sezóně. Byl základním stavebním kamenec a možná největší hvězdou celého mužstva, ale konečná osmá pozice v tabulce na konci sezóny neuspokojovala jeho vysoké ambice. Před následující sezónou bez sebemenšího váhání proto přijal nabídku královského velkoklubu, slavného Realu Madrid. I když se v té době o jeho služby zajímala také konkurenční Barcelona, rozhodl se za 5,5 miliónů liber přestoupit na Santiago Bernabéu.

Raketový vstup do Realu Madrid
Ve Španělsku se stal Clarence Seedorf člověkem na správném místě. Rozený vítěz ideálně pasoval do mužstva, které převážně vítězilo. Již v první sezóně u Los Blancos nastřílel 6 branek i díky čemuž Real Madrid vybojoval mistrovský titul. Následující sezónu z klubem dosáhl ještě větší mety. Se svými spoluhráči totiž dokázal po dvaatřicetileté odmlce navrátit na Santiago Bernabéu trofej za vítězství v Lize Mistrů. Pro doplnění jen dodám, že ve finále Real Madrid porazil turínský Juventus po brance Pedji Mijatoviče. V téže sezóně 1997/98 se holandský míčový kouzelník zapsal do paměti všem fotbalovým labužníkům svým kouskem proti Atléticu Madrid. Dělovka z pětačtyřiceti metrů, která div neprotrhla síť hostujícího brankáře Josého Moliny, byla označena za nejkrášnější branku celé sezóny a jednu z nejpěknějších branek v celé fotbalové historii. Gól snů v pouhých jednadvaceti letech...

V Realu Madrid Clarence Seedorf vybojoval všechno, co fotbalový svět nabízel a proto neváhal a přijal následující výzvu v podobě Interu Milan. V tomto rozhodnutí mu pomohl také trenér Huus Hiddink, jenž neviděl Clarence Seedorfa ve své základní sestavě Realu Madrid. Italové pod vedením Giuseppeho Meazzy této situace využili a 24. 12. 1999 za 23 milionů eur přetáhli tohoto ofeznivního záložníka pod svá křídla.

Záložník sezóny a sportovec roku
Následující italskou životní epizodu tedy Clarence Seedorf začal v roce 1999 a trvala až do léta 2012. Po nepovedené tříleté zkušenosti v Interu Milan se rozhodl pro náročné a fanoušku natolik odsuzované rozhodnutí, když zamířil ke konkurenčnímu AC. Částka za přestup se dle neoficiálních zdrojů pohybovala okolo 20 milionů eur, ale s odstupem času žádný trenér, spoluhráč a fanoušek "Rossoneri" tohoto kroku nelitoval. Clarence Seedorf nakonec strávil v AC Milán 10 let a odehrál 432 utkání, ve kterých zaznamenal 62 branek. Kromě poslední Ani jednou za svého působení v tomto celku se nedostal pod hranici 28 zápasů na sezónu a vždy patřil k hráčům, které trenéři posílali do svých základních sestav. Nutno podpotknout, že v AC Milan nastupovali na jeho pozici taková esa, jako Rui Costa, Rivaldo, David Beckham, Ronaldinho či současná hvězda Realu Madrid, Kaká. Pěkný počin, nemyslíte?

V AC Milan rozšířil Clarence Seedorf svou sbírku o následující tituly za vítězství v Lize Mistrů. Sezóna 2002/03 a vítězství po pokutových kopech nad Juventusem s Pavlem Nedvědem v sestavě, o čtyři roky později, v sezóně 2006/07, potom vítězné finále číslo čtyři. Po triumfu nad Liverpoolem si holandský záložník zajistil pozici mezi legendami světového fotbalu. Stal se totiž prvním hráčem historie kulatého nesmyslu, jenž tolikrát zvedl "ušatý" pohár nad svou hlavu. Abych byl informativně plnohodnotný, tak musím dodat, že se při třetím triumfu v Lize Mistrů stal prvním fotbalistou, který tuto trofej vybojoval ve třech různých klubech. Pro úplnost jen dodám, že jeho rekord vyrovnal v sezóně 2009/2010 slavný Samuel Eto´o, ale titul "pionýra" již nikdo Seedorfovi nevezme. Těšit jej může i fakt, že narozdíl od Samuela Eto´a byl při všech triumfech důležitým hráčem svého mužstva, naopak kamerunský reprezentant byl při svém prvním úspěchu pouze hráčem rezervy Realu Madrid, který jej fotbalově vychoval.

Rok 2007 byl výjimečný nejen ze vzhledu na vítězství v Lize Mistrů. AC Milan v téže roce vybojoval také Evropský superpohár, radoval se také na Mistrovství světa klubů. Clarence Seedorf také obdržel cenu za nejlepšího záložníka Evropy a také ocenění Toretta pro nejlepšího sportovce Evropy.

Abych byl naprosto úplný, musím se zmínit také to, že je Clarence Seedorf nejčastěji oceňovaným hráčem ve fotbalové historii. Žádný reprezentant z "kraje tulipánů" nevybojoval více trofejí, než právě, nyní čtyřiatřicetiletý, odchovanec Ajaxu. Jeho zásluhy ocenil dokonce i Pepé, jenž jej umístil na svou listinu 125 nejlepších "žijících" fotbalistů světa.

V létě 2012 tým AC Milán prošel výraznou čistkou a zejména hráči starších ročníků se s Milánem museli rozloučit. Clarence Seedorf zamířil do Brazilského botafoga.

Osobní život bez bulváru
Mimo hřiště je Clarence Seedorf klidným člověkem a účastní se pouze charitativních akcí. V roce 2005 založil organizaci "Mistrové dětem", která má za úkol pomoci hladovějícím a trpícím dětem ve velice chudých oblastech.

Clarence Seedorf je také jedním z ambassadorů organizace Nelsona Mandely, kde pracuje po boku Patrice Motsepeho, Tokya Sexwaleho, Davida Rockenfellera, Peggy Dulany a Billa Clintona.

Jméno Clarence Seedorfa byste jen ztěží hledali v "oblíbených" bulvárních plátcích. Již několik let je ženatý a má čtyři děti. Straní se alkoholu, vede rodinný život a pro miliony lidí na celém světě je hodným člověkem k následování.

Liga Mistrů
4
La Liga
1
Španělský Superpohár
1
Serie A
2
Italský Pohár
1
Italský Superpohár
1
Evropský Superpohár
2
Klubové mistrovství světa
1
Interkontinentální Pohár
2
Eredivisie
2
Holandský Pohár
1
Holandský Superpohár
2


• AFC Ajax (1992 - 1996)
Sampdoria Janov (1996 - 1997)
• Real Madrid (1997 - 1999)
Inter Milan (1999 - 2003)
AC Milan (2003 - 2012)
Botafogo (2012 - 2014)