Claude Makélélé

Claude Makélélé
Datum narození: 18.2.1973 (47 let)
Místo narození: Kinshasa
Národnost: Francie
Pozice: záložník


Claude Makélélé si v Realu Madrid získal slávu po celém světě a je od této doby považován za jednoho z nejlepších defenzivních záložníků fotbalové historie. Nikdo neuměl v té době odebírat soupeři míče tak efektivně, jako to dokázal tento malý francouzský reprezentant. Právě díky němu měli galácticos jako Zinedine Zidane, Luis Figo či Ronaldo za zády hráče, na kterého se mohli spolehnout, že bude jistit jejich ofenzivní výpady. A jsou to téměř všichni fanoušci Realu Madrid, kteří říkají, že největším důvodem temného období první vlády Florentina Péreze, byl právě odchod Clauda Makéléleho.

Narodil se v Kinszasii v Zairu (Nyní Demokratická republika Kongo - pozn. Milánka) 18. července roku 1973. V jeho pouhých čtyřech letech ale s celou rodinou emigroval do Francie, kde se usadili v Savigny-le-Temple - jednom pařížském předměstí. Co by se dalo i očekávat, Makélélův otec byl také fotbalistou a dokonce byl i reprezentantem Zairu, svou kariéru pak zakončil v první belgické lize. Cloude neopustil Savigny-le-Temple až do svého šestnáctého roku, kdy nastoupil do fotbalové akademie Brest-Armorique v Bretani.

Velice na sobě pracoval a zaslouženého ovoce se dočkal v roce 1991, kdy si jej všimli představitelé Nantes. Makéléle měl tehdy pouhých 18 let. Sportovní ředitel francouzského klubu, Robert Budziński, po letech přiznal, že jakmile poprvé tohoto hráče uviděl, tak si byl jistý, že z něj vyroste nový Emanuel Petit. Napočátku sezóny 1992/93 se Claude propracoval do prvního týmu Nantes, které hrálo Ligue 1. V tomto francouzském klubu strávil dlouhých pět let, v roce 1995 pak získal první francouzský titul, o rok později pak s tímto týmem postoupil až do semifinále v Champions league. Svou vynikající hrou upoutal v roce 1997 skauty Olympique Marseille, kde se ale dlouho nezdržel, když se již po jednom roce stěhoval do španělské Celty Vigo.

První dvě sezóny patřil k nejlepším hráčům galicijského klubu a upoutal tak na sebe pozornost slavného Realu Madrid. Jeho přestup se uskutečnil ale za kuriózních okolností, poněvadž si Makéléle tento přestup takzvaně vynutil, když se rozhodl, že už je tak dobrý, že nemusí ani trénovat. A jak se později ukázalo, tuto osvědčenou metodu si ještě jednou ve své kariéře opráší. Celta Vigo nakonec svého nejlepšího hráče do Realu Madrid prodala za 9 milionů liber, tedy za částku mnohem nižší, než se původně očekávalo.

Jak jsem napsal již nazačátku, v dresu Realu Madrid si vydobil místo mezi těmi nejlepšími defenzivními záložníky ve fotbalové historii. V týmu byl "na černou práci", skvěle tento tým plný hvězd vyvažoval a dokonale se sehrál s ofenzivními hráči, které do Realu Madrid FLorentino Pérez přivedl. Makéléle vynikal bezchybným odebíráním míčů a bojovností, vždy věděl, kde se má přesně postavit, geniálně četl hru a nebyl prakticky "obejitelný". Možná nebyl tak univerzálním hráčem, jako jeho krajan Patrick Vieira, ale vždy věděl, co s míčem udělat.

Když pomineme to, že byl jedním z klíčových hráčů Realu Madrid a představoval ohromnou cenu pro obranou činnost celého mužstva, byl jedním z nejméně vydělávajících fotbalistů- Claude vydělával mnohem méně, než Steve McManaman či Guti, kteří jen vysedávali na lavičce. O galacticos se raději ani zmiňovat nebudu. Záložník si ale byl vědom své ceny a chtěl vydělávat tolik, co Zidane či Figo. V roce 2002 bylo okolo jeho finančí situaci velice rušno a spekulovalo se o přestupu. Zájem měly prakticky všechny největší kluby Evropy. Nakonec se ale rozhodl zůstat v Realu Madrid, se kterým posléze vyhrál Ligu Mistrů, o své finanční požadavky se ale přihlásil ihned po konci této sezóny znovu.

Celou sezónu 2002/03 žádal francouzský reprezentant obnovení stávající smlouvy, samozřejmě s mnohem větším platem. Představitelé Los Blancos mu ale nabídli částku jen o něco větší, než kterou si doposud vydělával. Claude nikdy neukrýval, že by chtěl i nadále zůstat v Realu Madrid, ale jen za podmínek, že mu vedení vyjde vstříc. Klub byl ale jiného názoru a tak se celou sezónu objevovaly spekulace o Makélélově odchodu.

Trpělivost hráče vypršela v srpnu roku 2003, kdy mu lukrativní kontrakt nabídla londýnská Chelsea, posilněna miliardami ruského podnikatele Romana Abramoviče. Do Madridu tak přišla nabídka na přestup, ale Realu Madrid se zdála být tato nabídka příliš nízká a proto se Claude rozhodl zopakovat nacvičenou etýdu z roku 2000 a přestal tak docházet na tréninky Los Blancos. Po mnoha výčitkách mezi klubem a samotným hráčem se Real Madrid nakonec rozhodl francouzského záložníka prodat, což, jak se ukázalo, byla obrovská chyba.

Makéléle nejedenkrát ve své fotbalové kariéře ukázal, jakou významnou roli pro něj hrají peníze. Po přestupu do Chelsea neskrýval, že to bylo pouze z ekonomického hlediska, protože se v Madridu cítil skvěle. "Jsem jedním z nejlepších záložníků na světě jak po mentální, tak i kvalitativní stránce. Celou dobu bojuji o míč. Myslím, že nadejde den, kdy obdržím odpovídající smlouvu. Tehdy se s jistotou stanu multimilionářem," řekl červnu roku 2003 Makéléle. I tento přestup byl kontroverzní, poněvaž nová akvizice Blues chtěla vyplatit 15% z částky 24 milionů eur, kterou Chelsea Realu Madrid zaplatila, pod výhružkou zakončení fotbalové kariéry. Nakonec z tohoto požadavku ale ustoupil jen několik hodin před uzavřením přestupového období.

Nutno dodat, že největší vinu mělo samotné vedení Realu Madrid, kterému bylo líto vyhodit, na jeho poměry, směšného půl milionu na zvýšení platu svého klíčového hráče. Jak vysoce cenněná chyba to byla v následujících letech netřeba dále připomínat.

Claude Makélélé v Realu Madrid odehrál 126 utkání, ve kterých se nedokázal ani jednou střelecky prosadit, což svědčí o jeho defenzivních charakteru hry. Po boku Vicente del Bosqueho vyhrál dva mistrovské tituly, Champions league, Evropský superpohár a také Interkontinentální pohár. Žádnou branku nestřelil ani ve francouzské reprezentaci, za kterou odehrál 53 utkání. V národním týmu debutoval již v roce 1995 v bezbrankovém utkání s Norskem. Zahrál si také na Olympijských hrách v Atlantě (1996), Mistrovství světa v Korei a Japonsku (2002), Euru 2004 a také získal stříbrnou medajli na Mistrovství světa v Německu roku 2006.

V posledních letech své kariéry nastupoval Claude Makélélé za francouzské Paris Saint Germain, kam z Chelsea odešel v roce 2008. Navždy ale zůstane v srdcích všech fanoušků Realu Madrid. I přes to, že na Santiago Bernabéu pobyl jen poměrně krátkou dobu (tři sezóny - pozn. redakce), stihl se stát symbolem slavné éry Florentina Péreze a jeho Galácticos. Na závěr bych mohl také dodat pár slov, které jen podtrhují, jak strašně důležitý Claude Makélélé pro Real Madrid byl. Od roku 2003, kdy náš klub opustil, to ělo s politikou Galácticos z kopce, žádný titul se již nepodařilo vyhrát a vyvrcholilo to rezignací Florentina Peréze (2006) a postupným prodejem nakoupených hvězd.

Liga Mistrů
1
La Liga
1
Interkontinentální Pohár
1
Premier League
2
Anglický Ligový Pohár
2
FA Cup
1
Francouzský Pohár
1
   


• Stade Brest (1990 - 1992)
FC Nantes (1992 - 1998)
• Olympique Marseille (1998 - 1999)
Celta Vigo (1999 - 2000)
Real Madrid (2000 - 2003)
Chelsea (2003 - 2008)
• Paris Saint-Germain (2008 - 2012)