Fernando Redondo

Fernando Redondo
Datum narození: 6.7.1969 (50 let)
Místo narození: Buenos Aires
Národnost: Argentina
Pozice: záložník


Bylo 19. dubna roku 2000. Real Madrid hrál odvetu čtvrtfinále Ligy mistrů na hřišti nevyzpytatelného Manchesteru United. Po bezbrankové remíze na domácí půdě byl úkol jasný. Vyhrát a zajistit si tak postup do semifinále, odkud je to do velkého finále už jen kousek dlouhé cesty. Real nakonec po vypjatém utkání manchesterské mužstvo zdolal konečným skóre 3:2, ale navzdory skvělému výkonu celého mužstva zůstal v popředí výkon jediného hráče, který měl skvělou výhru na svědomí a jehož jméno se nes mazatelně vrylo do paměti všech fanoušků bílého baletu. Fernando Redondo byl ten večer neoddiskutovatelně nejlepším hráčem zápasu a tvůrcem hry, která splnila stanovený cíl a vedla k vítězství. Real nakonec po vítězství nad Bayernem Mnichov v semifinále a nad Valencií ve finále vyhrál pohár pro vítěze Ligy mistrů a Redondo byl vyhlášen nejlepším hráčem uplynulého ročníku prestižní soutěže.

Argentinec Fernando Carlos Redondo Neri se narodil 6. července roku 1969 v Adrogué(Buenos Aires) a hrával na postu defenzivního záložníka. Byl členem argentinského národního týmu a během své kariéry vystřídal hned několik klubů. Prvním z nich byl argentinský klub Argentinos Juniors (1985-90), odkud přestoupil do španělského CD Tenerife (1990-94), kde si jeho výjimečných schopností a obrovského talentu všiml klub, který se měl stát jeho budoucím působištěm, španělský velikán Real Madrid. Do Madridu si ho v létě 1994 s sebou vzal nový kouč Realu Jorge Valdano, který putoval stejným směrem. V Madridu strávil Redondo celých šest let své aktivní kariéry. Od sezony 1994/1995 zůstal v Madridu až do roku 2000, kdy se jeho dny v bílem dresu naplnily. Florentino Peréz, nový prezident Realu Madrid, si do zálohy přivedl Luíse Figa, Clauda Makélélého a Flávia Conceiçãa. Redondo, i na doporučení vedení, se rozhodl změnit dres a přestoupil do AC Milán.

V barvách národního týmu se obdivovaný Argentinec představil pouze 29krát. Většinu z nepříliš velkého počtu národních zápasů odehrál za působení trenéra Alfia Basila. Před mistrovstvím světa v roce 1990 Redondo prý odmítl povolání do národního týmu, který v té době vedl Carlos Salvador Bilardo. Argentinský záložník se však údajně z účasti omluvil proto, že nechtěl přerušit své vysokoškolské studium. Proslýchalo se však, že účast odmítl z toho důvodu, že nesouhlasil s až extrémně defenzivně zaměřenou strategií tehdejšího kouče.

Další trenér na lavičce argentinského národního týmu Daniel Passarella vyloučil Redonda z kádru úplně. Bylo to prý proto, že si Redondo odmítl ostříhat své dlouhé vlasy. Pasarella však zveřejnil, že byl vyloučen z důvodu, že se v sestavě odmítl přesunout na levou stranu pole. Když se v roce 1999 stal novým trenérem Marcelo Bielsa, byla tehdejší hvězda madridského velkoklubu povolána k dvěma přátelským utkáním proti odvěkému rivalovi Brazílii. Redondo utkání skutečně odehrál a při vítězství 2-0 na domácí půdě v Buenos Aires byl nejlepším hráčem utkání. I navzdory skvělému výkonu v argentinském dresu však Redondo odmítl další pozvánky do reprezentačního mužstva a upřednostnil věnovat veškeré své úsilí Realu Madrid.

Kariéru Redondo nepříliš slavně zakončil v Itálii, když ho hned první dvě sezony z kádru AC Milán vyřadilo zranění. Ukázal se však jako veliká osobnost se smyslem pro čestné chování, když v době svého zranění odmítl, aby byl stále placen svým tehdejším zaměstnavatelem. Roku 2003 ve věku 34 let Redondo po zranění kolena ukončil svou profesionální fotbalovou kariéru.

Liga Mistrů
3
La Liga
2
Španělský Superpohár
1
Nejlepší fotbalista Evropy
1
Konfederační Pohár
1
Copa América
1
Serie A
1
Italský Pohár
1
Interkontinentální Pohár
1


• Argentinos (1984 - 1990)
• CD Tenerife (1990 - 1994)
• Real Madrid (1994 - 2000)
• AC Milan (2000 - 2005)