Günter Netzer

Günter Netzer
Datum narození: 14.9.1944 (75 let)
Místo narození: Mönchengladbach
Národnost: Německo
Pozice: záložník


Němečtí fotbalisté nebyli nikdy ve fotbalové historii považováni za mistry techniky a pěkné hry. Ale několik z nich ve své době udávalo sílu slavného Realu Madrid. Jedním z nich byl mistr světa a Evropy, znamenitý špílmachr - Günter Netzer.

Günther Netzer se narodil na konci druhé světové války, 14. dubna roku 1944 v Mönchengladbachu a s tímto městem se svázal na mnoho a mnoho let. Již ve věku devíti let, i když pomineme to, že životní podmínky nebyly zrovna nejlepší, začal hrát fotbal za místní 1.FC Mönchengladbach. V roce 1963 debutuje v regionální lize a tamní klub mění svůj název na - dnes dobře známý - Borussia Mönchengladbach. První veliké úspěchy přicházejí na počátku sedmdesátých let. Günter Netzer a jeho mužstvo dvakrát vybojovalo mistrovský titul v letech 1970 a 1971. V prosinci roku 1971 hraje Günther Netzer jeden ze svých nejlepších zápasů kariéry, když Borussia Mönchengladbach měřila své síly s Interem Milan v rámci Evropského poháru. Po venkovní bezbrankové remíze na svém stadionu dokázala zvítězit 7:1! Z nepochopitelných příčin byl ale tento zápas uznán za neplatný a v následujícím souboji dokázal italský velkoklub zvítězit 4:2. V roce 1972 Günther Netzer s německou reprezentací získává titul Mistra Evropy. V roce 1973 přichází vítězné finále německého poháru, které bylo tehdy označeno za "finálový zápas všech dob". Na Dusseldorfer Rheinstadion usedlo téhož večera 70 000 fanoušků obou mužstev. Po devadesáti minutách na ukazateli svítil výsledek 1:1 a na hřišti se objevil právě Günter Netzer a vstřelil vítěznou branku. Za tento klub nakonec odehrál celkem 230 ligových utkání, ve kterých nastřílel 82 branek.

Po devětadvacetiletém německém reprezentantovi sáhl slavný Real Madrid. V úvodní sezóně nastoupil Günther Netzer k 25 utkáním a na své konto si připsal další úspěch - vítězství ve španělském poháru. Po této sezóně přišel další obrovský úspěch, když se Německo stalo v roce 1974 Mistry světa. Je sice pravda, že na tomto turnaji nastoupil na pouhých 20 minut v prestižním (z politických důvodů) zápase proti Východnímu Německu, které jeho mužstvo prohrálo 0:1, ale titul Mistra světa mu již nikdo nevezme. V následujícím roce se navíc přičinil i k pádu do té doby bezkonkurenční Barcelony a s Realem Madrid se, s převahou 13 bodů, radoval z mistrovského titulu. Pod vedením trenéra Milanoviče tehdy - mimo Güntera Netzera - hráli takoví fotbalisté jako Camacho, Breitner, Santillana, Del Bosque či Amancio. Mimo mistrovského titulu z roku 1975 se Günther Netzer opět radoval také z vítězství ve španělském poháru. O rok později opět Real Madrid vyhrává španělský titul, ale vzhledem k postupujícímu věku Günter Netzer stále častěji usedá na lavici náhradníků a po třech letech v Realu Madrid odchází do Švýcarska. Novým zaměstnavatelem se stal Grasshopers Zurych, ve kterém hrál před ukončením své kariéry ještě dva roky. Reprezentační kariéru ukončil s 37 zápasy a 6 góly na svém kontě.

Po ukončení faotbalové kariéry samozřejmě ze světa kulatého nesmyslu neodešel. Sláva, úspěchy a zkušenosti - to všechno stačilo k tomu, aby po angažmá v Zurychu usel na trenérskou lavici Hamburgeru SV. A jak se ukázalo, toto spojení vedlo k úspěchu. S německým mužstvem a Kevinem Keeganem v sestavě ihned - třikrát v řadě - získává německý titul (1979, 1980, 1981). V roce 1983 k tomu ještě přidal titul v neměckém poháru a hlavně vítězství v Evropském poháru, když ve finále jeho mužstvo zvítězilo 1:0 nad Juventusem Turín. K jeho smůle ale posléze přišlo špatné období pro celé HSV a proto v roce 1986 rezignuje na svůj post. Poté byl například sportovním ředitelem v Schalke 04, od roku 1991 pracoval ve švýcarské firmě CWL, kterou v roce 1999 dokonce koupil. Od této doby byl také ředitelem KirchSportu. Celou dobu také komentoval fotbalové zápasy, což mu zůstalo do dnešního dne...

Mistrovství světa
1
Mistrovství Evropy
1
Copa del Rey
1
La Liga
2
Bundesliga
2
Německý Pohár
2


• Borussia Mönchengladbach (1963 - 1973)
• Real Madrid (1973 - 1976)
• Grasshoppers Zurich (1976 - 1978)