Guti

Guti
Datum narození: 31.10.1976 (43 let)
Místo narození: Madrid
Národnost: Španělsko
Pozice: záložník


Guti, celým jménem José María Gutiérrez Hernandéz, je odchovancem Realu Madrid. Vypátrali jej lovci talentů a do Realu Madrid nakoukl již v 9 letech. Na Chamartín dojížděl 15 kilometrů z vesničky Torrejón. Jak sám vzpomíná, naučil se tehdy disciplíny a první co udělal, když postoupil do juniorského výběru bylo to, že si ostříhal vlasy. Po nějaké době dostal první výplatu – 3000 peset. V dobrém vzpomíná rovněž na finále španělského poháru juniorů proti Seville, kdy vstřelil 2 branky ze tří a pomohl tak k vítězství. Za první peníze vydělané v Realu Madrid B koupil své rodině auto značky Seat Ibiza.

Talentu mladého Španěla nešlo přehlédnout a začal být povoláván do reprezentačních výběrů Španělska. Brzy se podíval do prvního týmu Realu Madrid. Šanci mu dali trenér Jorge Valdano a jeho asistent Ángel Cappe, kteří dali šanci mladým hráčům. Společně s Gutim přešli do A týmu i Álvaro, Rivera, Sandro, Fernando Sanz a García Calvo.

Debut v Primera division si odbyl 2. prosince 1995 ve vyhraném utkání 4:1 proti Seville na stadionu Santiaga Bernabéua. Sestava v tomto zápase vypadala takto: Buyo – Quique Flowers, Alkorta, Sanchís, Lasa – Luis Enrique (Míchel), Mile, Laudrup (Sandro), Amavisca – Raúl, Álvaro a Guti v 60. minutě utkání vystřídal Amaviscu. V této sezóně nastoupil celkem devěkrát a vstřelil jednu branku proti Valladolidu.

Jeho talent se rozvíjel, čím dál více nastupoval od první minuty a na své konto zapisoval první tituly. Roku 1997 se stal mistrem Španělska pod trenérem Fabiem Capellem, na kterého Guti vzpomíná v dobrém, ale říká, že to byla těžká sezóna. Mladí hráči museli na trénink chodil půl hodiny předem a trénovat déle. O rok později vyhrál Real po 32 letech ligu Mistrů, ovšem José se ve finále neobjevil. V tom samém roku vyhrává Španělsko Mistrovství Evropy U-21 v Rumunsku, z Gutim v týmu. V sezóně 1998/1999 začal dostávat přednost Fernando Redondo a Guti to bral velmi impulsivně. Na čas ho tehdejší trenér Toshack dokonce přeřadil do rezervy. V sezóně 1999/2000 dostal 4 červené karty – s Barcelonou, Sociedadem, Raja Cassablancou a Rossenborgem, nastoupil k 28 utkáním a vstřelil 6 gólů. 5. května 1999 v zápase s Chorvatskem (3:1) debutuje v reprezentaci Španělska, když nastoupil do druhého poločasu.

22. června si vzal v kostele Inglesia de Los eronimos v Madridu televizní moderátorku Aranchu Benito, následně se mu narodila dcerka Zaira a syn Aitor.

Toho času, roku 2000 podruhé zvednul nad hlavu pohár za vítězství v lize Mistrů, ale znovu si nezahrál finále, když ve čtvrtfinále měl stop za již zmiňovanou červenou kartu s Rossenborgem a nasledně se zranil a nestihl se dát úplně do pořádku, tak zůstal pouze na lavici náhradníků. Nezbývalo mnoho a Guti odešel z Realu, poté, co jej tehdejší sportovní ředitel Pirri označil za nepotřebného, ale naštěstí se v nadcházejících volbách stal prezidentem Florentino Peréz a nový sportovní ředitel Jorge Valdano uťal všechny spekulace podpisem čtyřleté smlouvy s Gutim.

V sezóně 2000/2001 Gutiho přesunul trenér Vicente del Bosque do útoku. V záloze byl přetlak – Helguerra, Makelele měli místo jisté, na svou šanci čekali Celadés a Flavio Conceiçao, navíc se zranil Fernando Morientes. Guti nastřílel 14 branek a pomohl tak k mistrovskému titulu. Navíc vstřelil 4 góly v lize Mistrů, ten poslední byl 500. gól Realu Madrid v evropských pohárech. Když na hřišti scházeli Hierro s Raúlem, on nosil kapitánskou pásku. Roku 2002 vyhrává s Realem opět ligu Mistrů.

Po příchodu Ronalda nastávají Gutimu krušné časy. I když se Ronaldovi nedařilo, hrával on a Guti seděl na lavici náhradníků, navíc ve středu zálohy měli jisté místo Zidane s Makelelem. O Gutiho se začaly zajímat kluby jako Arsenal, AC Milan či Barcelona, ale Guti se rozhodl zůstat. Roku 2002 vstřelil svůj první gól v reprezentaci v zápase s Irskem (3:0). Po odchodu Makeleleho hrával Guti na postu klasického defenzivního záložníka. Následně se ale Zidane přesunul na levou stranu zálohy a Guti přešel na post ofenzivního záložníka.

Po odchodu Zidana do fotbalového důchodu převzal Guti roli playmakera týmu a tvořil následující roky jeho hru, zejména v sezónách 2006/2007 a 2007/2008 byl klíčovým záložníkem. 

V sezóně 2009/2010, kdy přišlo do týmu mnoho nových hráčů, na jeho pozici pak brazilská hvězda Kaka, spekulovalo se o jeho odchodu či konci kariéry. Nakonec si připsal na hřišti více minut, než další klubová ikona, do té doby neotřesitelný člen základní sestavy, Raúl. Ke konci neúspěšné sezóny vše nasvědčovalo odchodu dlouholetého hráče Merengues, který se 25. července stal skutečností. Los Blancos tak ve dvou dnech ztratili hned dvě legendy, když Madrid opustil i Raúl. 

Guti nastupoval rok a půl za Besiktas, kde ale kvůli neshodám s trenérem skončil v listopadu 2011. Chvíli to vypadalo, že si hledá nové angažná, nakonec ale 21. září oznámil konec kariéry, jejíž drtivou část strávil v Realu Madrid.

Liga Mistrů
3
La Liga
5
Interkontinentální Pohár
2
Španělský Superpohár
4
Evropský Superpohár
3
Mistrovství Evropy U-21
1
Mistrovství Evropy U-18
1
Turecký Pohár
1
 


• Real Madrid (1995 - 2010)
• Besiktas (2010 - 2012)