Iván Helguera

Iván Helguera
Datum narození: 28.3.1975 (45 let)
Místo narození: Santander
Národnost: Španělsko
Pozice: obránce


Iván Helguera Bujía se narodil 28. března roku 1975 v Santanderu. Své první fotbalové krůčky zažil v třetiligovém klubu Manchego. Po několika sezónách v nižších soutěžích si jej všiml z čistého nebe jeden z největších klubů evropského fotbalu - italské AS Řím. A tak mladý Španěl putoval do slunné Itálie, kde se ale fotbalově nedokázal vůbec prosadit. A když se nedokázal prosadit do základní sestavý římských vlků, následovaly jeho další kroky zpět do rodné země, konkrétně do Espanyolu Barcelona. Tak ale vydržel také pouze rok, když si jej po skvělé sezóně vyhlédl slavný Real Madrid.

V roce 1999 tedy přichází do Madridu. Jeho talent se každým zápase projevuje více a více a po boku s legendárním Fernandem Redondem, se kterým vytvořil nejlepší středovou dvojici v lize, vyhrává milionářskou Champions league, když Real Madrid ve finále přehrál Valencii drtivým skórem 3:0. "Od první chvíle, kdy jsem začal se svojí fotbalovou kariéru jsem si byl svědom toho, že úspěch bude zaručen pouze tvrdou prací. Tímto způsobem, krok po kroku, jsem dosáhl svých cílů a ocitl jsem se v Realu Madrid, se kterým jsem vyhrál Ligu Mistrů," řekl tehdy Helguera.

V sezóně 2000/2001 se o Ivana Helgueru začalo zajímat mnoho evropských velkoklubů, v čele s Manchesterem United, Interem Milan a konkurenční Barcelonou. On sám se ale rozhodl zůstat v hlavním městě Španělska, kde se cítil přímo fantasticky. Odehrál další skvělou sezónu, dobyl svůj první mistrovský titul a jak se později ukázalo, nebyl to jeho poslední titul v barvách Los Blancos.

Ivan Helguera zpočátku nastupoval na pozici defenzivního záložníka, kde imponoval svým přehledem ve hře a tahem na bránu, ale projekt Florentina Péreze a jeho politika Zidanes y Pavones způsobila, že byl Helguera přeškolen na středního obránce a ve středu pole tak uvolnil místo ofenzivním hvězdám světového fotbalu. Za krátký čas by se dalo použít přísloví, že úspěch má mnoho otců, porážka však pouze jednoho (v tomto případě dva) a vedle legendárního Fernanda Hierra se stal pro fanoušky symbolem slabé obrany a hlavním viníkem neúspěchu celého týmu, za které byl odpovědný samozřejmě celý tým. Je sice pravdou, že na pozici stopera občas udělal chybu, ale co bychom mohli čakat od hráče, který celý dosavadní život vynikal na pozici středního záložníka?

V reprezentaci Španělska debutoval 18. listopadu 1998 v remízovém utkání proti Itálii a od této doby se na dlouhá léta stal jednou z hlavních opor národního týmu. Za jeho dobrou hru byl odměněn nominacemi na Mistrovství Evropy v letech 2000 a 2004 a také na Mistrovství světa v Japonsku a Korey roku 2002. Zápas proti Bosně a Hercegovině v roce 2005 byl jeho posledním výstupem v reprezentaci. Celkem za národní tým odehrál 47 zápasů, ve kterých se celkem třikrát dokázal střelecky prosadit.

V posledních letech na Santiago Bernabéu neměl Ivan Helguera lehký život. O jeho odchodu se mluvilo již před sezónou 2005/06, kde byl jen kousek od přestupu do Racingu Santander, čili klubu z města, kde se hráč narodil. Florentino Pérez na jeho pozici přivedl za obrovský balík peněz talentovaného Sergia Ramose ze Sevilly, ale vážné zranění Jonathana Woodgata způsobilo, že Ivan Helguera zůstal i nadále v Realu Madrid.

Po odchodu brazilského trenéra Luxemburga převzal slavný velkoklub Lopez Caro, který Helguerovi vůbec nevěřil a dokonce ho ani nenominoval na utkání. Přes celé následující léto se opět objevovaly spekulace o hráčově odchodu, kdy jej chtěla opět získat Barcelona nebo AC Milan, ale Helguera se opět rozhodl zůstat. Ale ani jeho další sezóna nebyla vůbec dobrá, kdy mu opět trenér moc nevěřil, tentokrát to byl Fabio Capello. Ivan navíc po příchodu Mahamada Diarry ztratil své oblíbené číslo 6 a nové mu byla přiřazena jednadvacítka. Nikdo mu již nevěřil, ale ale série zranění způsobila, že se opět dostal do základní sestavy, kde společně s Fabiem Cannavarem vytvořil skvělou stoperskou dvojici. V sezóně 2006/07 nakonec odehrál slušných 21 utkání a pomohl tak týmu k dalšímu mistrovskému titulu.

V červenci roku 2007 přivedl Real Madrid dva nové stopery - Christopha Metzeldera a Pepeho. A tento fakt rozhodl o osudu Ivana Helguery, který se rozhodl svůj současný klub opustit a zamířit do Valencie, které se upsal na tři roky. Ivan Helguera za Real Madrid nastoupil celkem ke 240 utkáním, vyhrál tři mistrovské tituly, dva španělské superpoháry, Evropský superpohár, Interkontinentální pohár a dvakrat také nad hlavu zvědl pohár Champions league. Za španělský velkoklub nasázel 39 branek - 24 v Primera Division a 15 v Champions League.

Liga Mistrů
2
Interkontinentální Pohár
1
Copa del Rey
1
La Liga
3
   


• CD Manchego (1995 - 1996)
• Albacete (1996 - 1997)
• AS Řím (1997)
• RCD Espanyol (1998 - 1999)
• Real Madrid (1999 - 2007)
• Valencia (2007 - 2009)