Jesé Rodríguez

Jesé Rodríguez
Klub: Sporting CP
Datum narození: 26.2.1993 (26 let)
Místo narození: Las Palmas
Národnost: Španělsko
Přezdívka: Big Flow, Jey M
Pozice: útočník

Jesé Rodríguez Ruiz je další hráč madridské cantery, o kterém je v poslední době hodně slyšet. Tento talentovaný útočník známý jen jako „Jesé“, se narodil 26. února roku 1993 v Las Palmas na Kanárských ostrovech.

Fotbalu se Jesé věnoval závodně už od svých nejmladších let. Od šesti do deseti let nastupoval v řadách týmu Virgen del Pilar, poté přestoupil do klubu A.D. Huracán, kde prošel kategoriemi „alevín“ a „infantil“. Už v Huracánu Jesé svými výkony vynikal a prosadil se i v kanárském reprezentačním výběru na Mistrovství Španělska autonomních reprezentací v kategorii „infantil“ v roce 2007, který nakonec dosáhl na titul vicemistra. Schopností mladého útočníka si všiml i Real Madrid. Jesé se zúčastnil několika tréninků v madridském týmu, ale protože si připadal ještě příliš mladý na přesun do hlavního města Španělska, rozhodl se nakonec ještě přestup neuskutečnit.

Real Madrid přesto nepřestal nadějného hráče sledovat. Jesé ve své poslední sezoně za Huracán vstřelil 48 gólů a následně už se v létě 2007 stěhoval spolu se svým spoluhráčem z Huracánu Enriquem Castañem do Madridu, aby zkusil své štěstí v kategorii „Cadete B“. To se k němu zády neobrátilo a Jesé se tak hned první rok v novém působišti mohl radovat z ligového titulu. Jeho adaptace na nové prostředí přitom jistě nebyla bez problémů. Jesé se sám svěřil, jak velkou změnu přestup obnáší. Chyběla mu rodina, ale i slunce a pláž, na které byl z Kanárských ostrovů tak zvyklý. „Jestli si mám tímhle způsobem vydělávat na živobytí, musím se obětovat,“ smířil se Jesé se zásadním zásahem do svého života. Další vítěznou trofej z ligy si připsal také příští sezonu v týmu „Cadete A“ a o rok později se znovu mohl pyšnit titulem mistr ligy, tentokrát už v řadách „Juvenil B“.

Jesé neunikl ani pozornosti trenérů mládežnických reprezentačních týmů. V roce 2009 si zahrál na Mezinárodním turnaji v Portugalsku v rámci španělského národního týmu do 16 let, který tehdy vedl Aitor Karanka. Na svůj další reprezentační start si však musel počkat více než rok, když při jednom z utkání uhodil rozhodčího a vysloužil si tak za trest zákaz nastoupit k 17 utkáním. Sám Jesé na incident vzpomíná očividně nerad. „Už se na to zapomnělo a já na to zapomněl jako první. Těmito zkušenostmi se člověk učí,“ vyjádřil se k záležitosti rychlonohý útočník. V roce 2010 dostal Jesé pozvánku na Mistrovství Evropy do 17 let v Lichtenštejnsku. V semifinále turnaje zdolali Španělé Turecko poměrem 3-1, když Jesé první gól sám dal a na druhý přihrál. Vítězné tažení španělských mladíků turnajem však dokázala ve finále Anglie zastavit a Španělé se tak museli smířit se stříbrnými medailemi.

Jesé nastupuje na postu útočníka. On sám hraje nejraději na křídle, kde má více prostoru a volnosti. Ačkoliv je pravák, míč neovládá špatně ani levou nohou, což mu dovoluje nastupovat na obou křídlech útočné formace. Jeho herní projev zdobí především síla, rychlost a pohyblivost. Po technické stránce je skvěle vybavený, dovedně kličkuje i střílí. Jeho přednostmi jsou také kreativita a rozhodnost před bránou. „Jsem rychlý, silný a technicky vybavený. Vždy když mám míč, jsem přímočarý a jdu po gólu,“ popisuje své kvality sám Jesé.

Rychlý křídelní útočník si už vysloužil pozornost také trenéra prvního týmu Josého Mourinha, který se velmi zajímá o nadějné hráče z cantery Realu Madrid. Aitor Karanka, asistent Mourinha, mu mezi jinými doporučil právě Jesého, kterého zná z mládežnických reprezentačních týmů. „Jesé má cenu. Mám ho velmi rád, protože byl v týmu, kde jsem začínal. Má talent a je okouzlující. Udělal chybu (trest na 17 zápasů za udeření rozhodčího) a už se na to zapomnělo. Může přijít a budu ho mít rád jako syna,“ netajil se Karanka svými sympatiemi k útočníkovi.

Individuálního uznání se Jesé dočkal i od odborníků v rámci Fútbol Draft 2010 (každoroční vyhlašování nejlepších španělských hráčů od 16 do 20 let). Do nejužšího výběru 33 hráčů se sice nedostal, jeho jméno se však objevilo mezi 55 hráči, tedy v pěti nejlepších jedenáctkách složených z mladých fotbalistů. Jesé byl vybrán mezi pět nejlepších hráčů na postu pravého křídla. „Je to muž, který může hrát na podhrotu a na křídlech. Lehce zvládá souboje jeden na jednoho, hodně pracuje, je velmi rychlý. Myslím, si že nakonec bude hrát spíš jako podhrot,“ popsal Jesého Iñaki Sáez, prezident ocenění Fútbol Draft. „Co mu chybí, je trochu se uklidnit ve chvíli, kdy se rozhoduje, komu přihraje,“ nevyhýbal se Sáez ani jeho slabinám. „Je to hráč, který má budoucnost a jsem si jistý, že se zlepší,“ předpověděl nakonec hráči z Kanárských ostrovů nadějnou budoucnost.

Ačkoliv je Jesé ještě velmi mladý, ve fotbalových kruzích padá jeho jméno často. Vyrovnat se se zvýšenou pozorností o svou osobu a plně se koncentrovat jen na zlepšování svých herních dovedností, které, jak upozornil Sáez, ještě nejsou dokonalé, by mu měla pomáhat také jeho skromná povaha. „Samozřejmě pokora, práce a obětování nikdy chybět nebudou a budu tvrdě pracovat, abych se jednou dostal do světa profesionální fotbalu. To jsou mé hodnoty,“ přesvědčoval Jesé o svém nekompromisním a přesto skromném přístupu ještě nedávno. Už Ginés Meléndez, jako kouč národního týmu do 17 let, vyzdvihoval jeho chování mimo hřiště. Pokud mu jeho charakter vydrží, bude pracovat na svých slabinách a přitom se prosazovat i ve vyšších kategoriích Realu Madrid, mají se fanoušci Bílého baletu na co těšit.

Liga Mistrů
2
Copa del Rey
1
Evropský Superpohár
1
Mistrovství Evropy U-19
1
Klubové mistrovství světa
1
Francouzský Pohár
1
Francouzský Superpohár
1
   


• El Pilar F. C., mládežnické kategorie (2003 - 2005)
• El Huracán, mládežnické kategorie (2005 - 2007)
• Real Madrid, mládežnické kategorie (2007 - 2013)
- Cadete B (2007 - 2008)
- Cadete A (2008 - 2009)
- Juvenil B (2009 - 2010)
- Juvenil A (2010 - 2011)
- Real Madrid Castilla (2011 - 2013)
• Real Madrid (2013 - 2016)
Paris Sait-Germain (2016 - současnost)
- UD Las Palmas (hostování, 2016 - 2017)
- Stoke City (hostování, 2017 - 2018)

• Debut za Real Madrid: -


• Osobní život: svobodný - Aurah Ruiz
• Děti: syn Jesé Junior