Jorge Valdano

Jorge Valdano
Datum narození: 4.10.1955 (64 let)
Místo narození: Las Parejas
Národnost: Argentina
Pozice: útočník


Bývalý hráč, trenér, sportovní ředitel a generální ředitel Realu Madrid - to všechno byl Jorge Valdano. Celým jménem Jorge Alberto Francisco Valdano Castellano se narodil 4. prosince roku 1955 v Las Parejas, v provincii Santa Fe. První fotbalové krůčky učinil v tamnějším malém klubu, ale již zanedloho přestoupil do Newell''s Old Boys, kde debutoval 5. června roku 1973 v prohraném zápase s Ferrem a ještě v téže sezóně se mohl radovat z mistrovského titulu. A vlastně v této době se mu v Argentině začalo přezdívat "El Filósofo". V roce 1975 se mu podařilo s argentinským mládežnickým výběrem vyhrát Mistrovství světa, které se uskutečnilo v Tuloně (Francii). V tom samém roku se Jorge Valdano rozhodl odejít do Španělska a jeho následující kroky vedly do Alavésu, kde jej čtyři roky trénoval bývalý hráč Los Blancos, Jose Zarrage. Následně si fyzicky zdatného útočníka (188 cm a 83 kg) vyhlédla Zaragoza. V tomto klubu odehrál za pět let - od 1979 do 1984 - odehrál 143 zápasů, ve kterých nastřílel 46 branek. V tomto období se byl také členem výběru Argentiny na Mistrovství světa ve Španělsku.

Novým klubem Jorge Valdana se stal slavný Real Madrid a i dáky mladé vycházející hvězdě Merengues začíná klub sbírat úspěchy. V první sezóně Jorge Valdana na stadionu Santiaga Bernabéua získal Real Madrid španělský pohár a Pohár UEFA a hned o sezónu později také mistrovský titul, ke kterému přispěl argentinský útočník šestnácti zásahy. To ale nebylo pro mladou hvězdu všechno, protože s argentinskou reprezentaci odjel v roce 1986 na mistrovství světa do Mexika. Tam se dokázal celkem čtyřikrát střelecky prosadit, z čehož si jednu trefu schoval do samotného finále, ve kterém jeho tým porazil Němce 3:2. S velkou slávou se vrací do Madridu, kde ze svých výkonu nepolevil, ale začaly se objevovat první zdravotní problémy. Jorge Valdano nakonec dohrál zbytek sezóny a pomohl tak Realu Madrid k dalšímu mistrovskému titulu, ale lékaři následně objevili, že hráče postihl virus žloutenky typu B. Ta hráče oslabila tak, že ve věku dvaatřiceti let pověsil kopačky na hřebík a odešel na léčení. Za tři sezóny v královském Realu si připsal 142 startů za první tým a vstřelil 52 gólů. V barvách Argentiny nastoupil celkem 49krát a zaznamenal 11 branek.

Po zakončení své fotbalové kariéry ale dlouho bez fotbalu nezůstal. Několik měsíců, když se léčil z již zmíněné choroby, komentuje zápasy v televizi a poté se vrací do Madridu trénovat mládežnický tým. V této době také přijal španělské občanství. V roce 1992 dostal šanci trénoval maličké mužstvo z Tenerife a jako trenér se uvedl výtečně. V první sezóně zachránil tento klub před pídem do Segunda Division a již o rok později dokázal tým dotáhnout až do Poháru UEFA! V této době si proti sobě poslal fanoušky Blancos, protože v sezónách 1993 a 1994, mimojiné s Fernandem Redondem v sestavě, připravil Real Madrid o mistrovský titul. Přes to všechno se už v roce 1994 stal trenérem týmu ze Santiaga Bernabéua. S sebou si bere Fernanda Redonda a vedení požídal také o Caňizarese, Amavistu a Laudrupa. Trenérem Realu Madrid byl pouze 15 měsíců, ale i v této krátké době se zapsal do historie ze třech důvodů. Prvním byl mistrovský titul v roce 1995, druhým bylo památný debakl Barcelony 5:0 po brankách Amavisty, Luise Enriqueho a hattricku Zamorana. A konečně zatřetí se nebál odsunou ikonu a legendu, která neustále střílela branky - Emilia Butragueňa - a nahradil jej teprve sedmnáctiletým Raúlem. Dne 21. ledna roku 1996, po porážce od Rayo Vallecana, byl z trenérského postu ale uvolněn. Ještě chybí bilance...60 zápasů, 32 vítězství, 15 remíz a 13 porážek. Real Madrid pod jeho vedením vstřeli 114 gólů a 60 inkasoval. Následující dva roky trénoval ve Valencii, kde ale neměl příliš úspěchů.

Rozhodl se opět pro komentování zápasů a začal také obchodovat. Po vyhraných volbách Florentina Péreze v roce 2002 se stal sportovním ředitelem v Realu Madrid a právě on měl zásluhu na přestupech Luise Figa, Zinedina Zidana, Ronalda či Davida Beckhama. V roce 2003 se rozhodl ze své funkce odejít, ale cesta obou pánů se opět sešla za šest let. Florentino Pérez opět vyhrál prezidentské volby a Jorge Valdano obsadil post generálního ředitele Los Blancos.

Mistrovství světa
1
La Liga
2
Copa del Rey
1
Pohár UEFA
2
Argentinská Liga
1
 


• CA Newell's Old Boys (1971- 1975)
• Deportivo Alavés (1975 - 1979)
• Real Zaragoza (1979 - 1984)
• Real Madrid (1984 - 1988)