José Santamaría

José Santamaría
Datum narození: 31.7.1929 (90 let)
Místo narození: Montevideo
Národnost: Uruguay
Pozice: obránce


José Emilio Santamaría je mnohými považován za jednoho z nejlepších obránců všech dob. Narodil se 31. července 1929 v Uruguayském Montevideu jako syn imigrantů z Orense (Galície). Jeho první fotbalové kroky vedly do místního klubu Nacional de Montevideo, kde zprvu hrával v záloze, ale poté byl přesunut do pozice stopera, místa, na němž získal světovou prestiž. V dresu Nacionalu se mu podařilo získat 5 ligových titulů a tak není překvapením, že si nekompromisní zadák vysloužil pozvánku do národního týmu.

Na MS 1950 ho klub ovšem odmítl uvolnit a on tak musel vypít pohár hořkosti až do dna, jelikož mu tak unikla v pořadí druhá zlatá medaile, kterou Jihoameričané vybojovali ve finálové skupině proti mužstvům Švédska, Španělska a Brazílie. Santamaríovým debutem v reprezentaci se tak stal až rok 1952. O dva roky později na MS 1954, které se hrálo ve Švýcarsku už Santamaría nechyběl. La Celeste jak se Uruguayskému národnímu týmu přezdívá, ovšem skončili až na nepopulárním čtvrtém místě, když v semifinále podlehli Maďarům a v souboji o 3. místo nestačili ani na Rakousko. Po této smutné události se již nikdy Santamaría v dresu La Celeste na vrcholném turnaji neobjevil. Jeho počet startů v dresu Uruguaye se tak zastavil na čísle 20. Když později obdržel i Španělské občanství, nic mu již nebránilo, aby v dresu Španělského národního týmu absolvoval MS v roce 1962, kde ovšem La Furia Roja vypadla již po první fázi turnaje. Ve španělských barvách nakonec odehrál rovných 16 zápasů.

Co mu však osud nepřál v dresu reprezentace, to mu v klubových barvách vynahradil mírou vrchovatou. Roku 1957 totiž přestoupil z Nacionalu do tehdy nejlepšího klubu Evropy, Realu Madrid. Zde se stal jedním z hlavních tahounů týmu, se kterým nakonec získal 4 poháry PMEZ (předchůdce dnešní Ligy Mistrů), dále 5 španělských titulů pro mistra ligy a rovněž Španělský a Interkontinentální pohár. Celkem v dresu královského klubu odehrál rovných 446 utkání.

Když v roce 1966 z klubu odešel, nezmizel z fotbalového světa nadobro. Roku 1968 se stal trenérem španělské juniorské reprezentace, kde jeho rukama prošlo mnoho budoucích členů seniorského národního týmu. Později trénoval i barcelonský RCD Espanyol, který pod jeho taktovou zažil jedno ze svých nejlepších období v historii, když se v lize umístil na 3. místě a zároveň se probojoval až do finále Poháru UEFA. V roce 1978 se vrátil k národnímu týmu jako pomocný funkcionář a o dva roky později převzal vedení týmu po Ladislavovi Kubalovi, jenž musel opustit tým po nevydařeném ME 1980. Byl tak hlavním trenérem na doposud jediném Mistrovství světa pořádaném ve Španělsku roku 1982. Zde ovšem tým nešťastně vypadl již ve druhém kole a tak se Santamaría musel z trenérského postu poroučet.

Pohár Mistrů
4
La Liga
6
Copa del Rey
1
Interkontinentální Pohár
1
   


• Club Nacional (1948 - 1957)
• Real Madrid (1957 - 1967)