Kaká

Kaká
Datum narození: 22.4.1982 (37 let)
Místo narození: Brasilia
Národnost: Brazílie
Pozice: záložník


Celým jménem Ricardo Izecson dos Santos Leite se narodil 22. dubna 1982 v brazilském hlavním městě Brasilia. V současnosti Kaká nastupuje pravidelně ve středu záložní řady jak v brazilské reprezentaci, tak v Realu Madrid, kam jej přivedl prezident Los Blancos, Florentino Pérez.

Na rozdíl od většiny brazilských fotbalistů se Kaká narodil do dobře zaopatřené rodiny vysokoškolského inženýra. Jeho otec se jmenuje Forest Izecson Pereira Leite a matka Simone Cristiny dos Santos Leite. Kaká má mladšího bratra Rodriga Ifrano dos Santos Leiteho, známějšího pod přezdívkou Digao, který se stejně jako jeho starší bratr snažil proklouznout do světa velkého fotbalu, ale výrazněji se neprosadil.

 Ve čtyřech letech absolvoval Kaká s rodinou první stěhování do Cuiabá, když jeho otec obdržel lukrativní zakázku v Sau Paulu. V mládí Kaká netoužil tolik po kariéře profesionálního fotbalisty, ale chtěl se stát ředitelem nějakého podniku. Zlomovým bodem se pro něj stala vytrvalost učitele tělocviku, Arleye Batisty, který zaregistroval jeho talent a nabídl mu místo ve sportovní škole. A záhy se ukázalo, jak dobrý je Kaká hráč. Začal tedy nastupovat za mužstvo Alphaville TC. Po zápase Alphaville TC - Sao Paulo si ho jako nejlepšího hráče zápasu všimli funkcionáři Sao Paula a řekli si, že ho musejí získat. A tak se za chvíli mladý Kaká proháněl v barvách Sao Paula, kde s žákovským týmem vyhrál ve svých dvanácti letech prestižní Reebok Cup v USA a stal se nejlepším hráčem tohoto turnaje. Vše šlo jako na drátku, ale...

Kaká dováděl u bazénu, když tu náhle špatně šlápl a spadl. V páteři mu zapraskalo. Lékaři měli jasno - zlomený šestý obratel, z čehož okamžitě usuzovali, že Kaká ochrne nebo bude mít sníženou hybnost, což se prakticky rovná konci fotbalové kariéry. Kaká však hluboce věřil, že ho Bůh vrátí na fotbalový trávník, a stalo se! „Byl to Boží zázrak", podotkne s neochvějnou jistotou. Od té doby je členem Apoštolské církve Kristova znovuzrození a pod svým dresem nosívá tričko s nápisem „I belong to Jesus".

V roce 2000, když dovršil svých osmnáct let, mu nabídlo Sao Paulo první profesionální smlouvu, kde již za necelý rok debutoval v prvním mužstvu. Na jeho první zápas asi nikdo jen tak nezapomene. Kaká vyběhl na hřiště, když hostující Botafogo vedlo na Sao Paulem 1:0. Kaká ale během pěti minut výsledek otočil dvěma brankami a zajistil tak svému mužstvu cenné vítězství. Už od brzkého mládí byl asi předurčen rozhodovat velké zápasy. Vždyť jenom v brazilské lize má na kontě 56 zápasů, ve kterých nastřílel, pro záložníka téměř neuvěřitelných, 22 branek.

V roce 2002 tak byl za své výkony po zásluze povolán na Mistrovství světa, které brazilská reprezentace vyhrála. Kaká ale na celém turnaji odehrál pouhých 19 minut proti Kostarice. Téhož roku se také poprvé setkává s Carrol Celcio, se kterou se také v roce 2006 oženil. Uspořádal svatbu pro 600 lidí, na které se sešli nejlepší hráči brazilského fotbalu - Cafu, Adriano, Dida, Julio Baptista, Ronaldo a třeba i tehdejší trenér národního týmu, Carlos Alberto Parreira. Jeho skvělých výkonů si samozřejmě nemohly nevšimnout evropské velkokluby. Nakonec ho, na radu Rivalda, koupil milánský AC za cenu 8,5 milionu dolarů.

Při nabité sestavě AC Milán byly plány na základní sestavu hned v první sezóně opravdu nesmělé. Především proto, že na jeho místě operovali velezkušení Rui Costa s Rivaldem, ale Kaká je svými výkony naprosto zastínil a stal se novým oblíbencem San Sira. A to hlavně díky své přímočarosti, kdy zbytečně nevrací míč zpět dozadu, jako to dělali právě Rui Costa s Rivalem, ale snaží se ihned ohrozit soupeřovu svatyni. Svou první sezónu pak zakončil ve velikém stylu, když nad hlavu zvedl pohár pro vítěze Serie A.

Neúspěchem by se dalo naopak nazvat finále Ligy Mistrů v sezoně 2004/05, kdy Rossoneri vedli po prvním poločase nad Liverpoolem už 3:0. Anglické mužstvo ale dokázalo nakonec srovnat stav utkání na 3:3 a v následných pokutových kopech zvítězil.  Na tento zápas kladlo vedení AC Milán velký důraz, protože v italské lize skončili druzí za vedoucím Juventusem Turín. Navíc ani Kaká nijak výrazně nezazářil, a proto se objevily názory, že minulá sezona byla z jeho pohledu pouhá výjimka. Ani sezona 2005-06 nebyla nijak výrazná. AC opět skončilo v Serii A druzé za Juventusem a v Lize mistrů se loučilo již v semifinále, když nedokázalo porazit Barcelonu.

Mistrovství světa 2006 v Německu se mělo stát pro Brazilce opět velmi úspěšné, když se nemluvilo o ničem jiném, než o obhajobě titulu. Tentokrát už byl Kaká pevným článkem brazilské reprezentace a ne mladíkem, který odehraje za sedm zápasů 19 minut. První zápas proti Chorvatsku, rozhodl právě Kaká střelou z 25 metrů. Poté ale přišel obrovský šok, když Brazílie vypadla již ve čtvrtfinále s Francií.

V průběhu dalších dvou sezón se stal ústřední postavou AC Milan, kdy byl také vyhlášen nejlepším fotbalistou celého světa, když dokázal zvítězit v anketách Zlatý míč a FIFA World Player. V roce 2009 si navíc splnil svůj dětský sen. Dne 9. června se totiž uzavřela táhlá epizoda, která by se dala nazvat "Jak šel Kaká do Realu Madrid", když se stal Kaká první posilou v druhém volebním období Florentina Péreze. Real Madrid se za něj nebál vyplatit částku 65 milionů eur a brazilská hvězda v novém působišti podepsala smlouvu na šest let s ročním příjmem 9 milionů eur. V novém působišti se ale Kaká nedařilo tak, jak se očekávalo. Neustálé zdravotní problémy vedly k tomu, že brazilský reprezentant "ztratil" dvě úvodní sezóny, během kterých do hry zasahoval pouze ojediněle. I tak si na své konto ale mohl přičíst vítězství v Copa del Rey.

Liga Mistrů
1
La Liga
1
Copa del Rey
1
Španělský Superpohár
1
Mistrovství světa
1
Konfederační Pohár
2
Serie A
1
Italský Superpohár
1
Klubové mistrovství světa
1
Evropský Superpohár
1
Zlatý míč
1
Fifa World Player
1


• São Paulo (2000 - 2003)
• AC Milan (2003 - 2009)
• Real Madrid (2009 - 2013)
• AC Milan (2013 - 2014)
• São Paulo (2014 - 2015)
• Orlando City (2015 - současnost)