Luka Modrić #10

Luka Modrić
Klub: Real Madrid
Datum narození: 9.9.1985 (35 let)
Místo narození: Zadar
Národnost: Chorvatsko
Přezdívka: El pájaro
Výška: 174 cm
Váha: 65 kg
Pozice: záložník
Preferovaná noha: pravá
V klubu od: 27.8.2012
Smlouva do: 30.6.2021
Plat: 8 000 000 € ročně
Agent: Vanja Bosnić

Statistiky 2020/21

Z M G GP A ŽK ŽČK ČK
LaLiga 17 1 316 3 0 1 1 0 0
Copa del Rey 0 0 0 0 0 0 0 0
Liga Mistrů 6 371 1 0 0 0 0 0
Superpohár UEFA 0 0 0 0 0 0 0 0
Supercopa España 1 68 0 0 0 0 0 0
Klubové MS 0 0 0 0 0 0 0 0
Celkem 24 1 755 4 0 1 1 0 0

Od dětství téměř každé dítě sní, že se stane třeba astronautem nebo si také představuje, že je nejlepším fotbalistou, když střílí branku svému sousedovi na dvorku, kde branku představují dvě pohozené mikiny. Dětství Luky Modriče, narozeného 9. září roku 1985 v Zadaru, mělo daleko k ideálu a jeho sny byly narušeny krutou realitou. Ve věku 6 let totiž musel s rodiči opustit rodné město, protože v Chorvatsku vypukla občanská válka.

V srpnu roku 1990 byly narušeny vztahy mezi Srbem Slobodanem Miloševičem a celých Chorvatskem po neoficiálním referendu týkajícího se autonomie a suverenity Srbů žijících na území Chorvatska, i přes to, že tvořili pouze 12,2% populace (Chorvatů bylo 78,1%). V době, kdy si Luka kopal s míčem na ulicích Modriče, zablokovali Srbové na pobřeží Jaderského moře cesty vedoucí do turistických letovisek v Dalmácii. To se stalo jen kousek od města, ve kterém žila rodina tohoto mladého fotbalisty.

Otec Modriče byl Chorvat, naopak matka Srbka. Rodina se ukryla v malém hotelu na ostrově Iž, to se ale nepodařilo všem. Scházel mu především otec Stipe, jenž bojoval v řadách chorvatské armády, dále také děda, jenž zahynul po zásahu srbského snajpera. Luka si s těmito těžkostmi radil svým nejlepším způsobem, který znal - hrál fotbal.

Historie mnohokrát ukázala, že se ve válce vždycky více ztratí než získá. "Válka je způsob, kterým lidstvo demostruje svou nedokonalost," řekl Wolter. Ale vždy si můžete naleznout to pozitivní. Luka začal s míčem na noze vzbuzovat v lidech radost. "Hrál celé dny a rozbil více oken, než všechny bomby ve válce," vzpomíná recepční místního hotelu. Modričovi neměli moc peněz, proto byl život ze dne na den opravdovou výzvou. Stipe, po návratu z války, investoval do synovy budoucnosti a zapsal jej do sportovní akademie. Již ve věku 8 let byl malý Luka velice blízko přestupu do Hajduku Split, ze všeho ale sešlo po turnaji v Itálii. Nakonec Luka zamířil do mužstva ze svého rodného města. Politická situace v Chorvatsku se uklidnila a hráčův obrovský talent rozpoznalo Dinamo Zagrzeb, kde Luka podepsal svou první profesionální smlouvu.

Vychudlá postava a slabé nohy znemožnovaly Modričovi vyhrávat osobní souboje, ale síla nebala jeho výhodou. Zdobila jej především nezvyklá technika, která se zdokonalovala rok po roku. Modrič miloval míč stejně, jako míč miloval Modriče. Tento vztah se změnil v lásku, která trvá dodnes. Fyzická slabost ale podkopala trpělivost vedení klubu a Luka byl vyslán na hostování do celku Zrinjski Mostar v Bośniě a Hercegovině. Tam měl nabrat potřebnou svalovou hmotu a obdržet více prostoru ke hře. Dříve hrály bosenské celky v jugoslávské lize, samozřejmě vše kvůli již zmíněné válce. V roce 2001 byla ovšem utvořena nová liga, ve které nastupovali Bosenci a bosenští Chorvaté. Teprve o rok později se připojily také celky bosenských Srbů a Premier Liga tak konečně obsahovala všechna mužstva z území Bosny. Do Mostaru zamířil Luka v roce 2003.

"Kdo může hrát v Bosně, ten si poradí všude. Tam nepanují žádné zásady," řekl Modrič o tamnější soutěži. Tehdy si také odsloužil svou povinnou vojenskou službu. Byl vyhlášen nejlepším fotbalistou roku v Bosně, to mu bylo pouhých osmnáct let. Následujícím krokem bylo další hostování v chorvatském Interu Zaprešič. V roce 2004 se o něm začalo diskutoval jako o veliké chorvatské naději. Po návratu do Dinama Zagrzeb v průběhu čtyř sezón zaznamenal 31 branek a 29 asistencí.

"Jsme spokojeni, že Luka odchází do klubu, který mu umožní pokračovat v jeho vývoji. My jsme zase dokázali, že dokážeme dělat dobré obchody," řekl sportovní ředitel Dinama, Zoran Mamič. Hovořilo se také o přestupu Luky Modriče do Manchesteru City, Chelsea, Arsenalu a Newcastelu.

Po jednom vítězství ze sedmi utkání Tottenhamu probudil přestup Luky Modriče obrovskou naději v lepší zítřky u všech fanoušků The Spurs. Chorvat do Londýna zamířil v době, kdy celek z White Hart Line vedl Juande Ramos, jenž měl za sebou povedené angažmá v Seville. "Klub se vždy snaží přivádět dobré fotbalisty. Snažíme se zlepšit naše mužstvo a ukázat tak naše ambice," tvrdil španělský trenér po potvrzení sedmadvacetimilionového transferu. Luka podepsal šestiletou smlouvu a stal se tak, společně s Darrenem Bentem, nejdražším fotbalistou historie Tottenhamu.

Debutoval v prohraném zápase (1:2) s Middlesbrough. V prvních kolech rozhodně Luka nenaplnil očekávání, která do něj všichni vkládali. "Nejsem spokojený z mých výkonů v Tottenhamu. Musím hrát lépe a vím, že toho jsem schopen. Problémem byly bolesti v kolenu," řekl samotný hráč. Tlak pouze rostl. "Luka si je vědom toho, že jeho situace není dobrá. Ví, že se od něj očekává mnohem více," tvrdil Slaven Bilič.

Měl být klíčovým fotbalistou, opravdovým tahounem Tottenhamu, trenéři měli tvořit hru právě okolo něho. Za účelem vyřešení nepříjemné situace nastupoval Modrič snad na všech pozicích, od zálohy až po útok. Juande Ramos svého svěřence zatáhl a určil mu roli tvůrce hry po boku Jermaina Jenase. Tneto anglický reprezentant mu měl pomoci zvyknout si na požadavky Premier League. Nová pozice, v kombinaci s fyzickými problémy, vedla k ještě dalšímu úpadků hráčových výkonů.

Vše se změnilo s příchodem Harryho Redknappa na trenérskou lavičku. Modrič mohl hrát více ofenzivně a někdy zamířil dokonce na levé křídlo. Jeho silou je rozum, který mu umožnil snadnou cestu k soupeřovému pokutovému území, kde konečně mohl ukázat své kvality a kde tvořil pro soupeře největší ohrožení. I tak se ale v poslední sezóně jeho pozice hodně změnila. S Rafaelem van der Vaartem, hrajícím na pozici mediapunty, tvořil Luka Modrič středovou dvojisi se Scottem Parkerem. Později, kdy byl anglický reprezentant zraněný, byl Luka dokonce tím zataženějším ve dvojici s Tomem Huddlestonem, jenž bral za sebe odpovědnost v ofenzívě svými přesnými dalekonosnými střelami. Kvůli tomu ale mužstvo méně rozehrávalo míč, protože kvalita Modrič zůstávala v ústraní.

"Tottenham Hotspur mi dal šanci hrát Premier League a chci tady dosáhnout velikého úspěchu. Ano, jednal jsem s jinými kluby, ale nehodlám nikam jinam odcházet. V minulé sezóně jsme se umístili v první čtveřici, což znamená, že všechno děláme dobře. Cítím, že se můžeme ještě zlepšit. Chci vyhrát všechno s Tottenhamem," deklaroval Modrič v květnu roku 2010, když prodloužil smlouvu do roku 2016. Historie tomu ale chtěla jinak.

Unavený nesplnitelnými očekáváními si Luka začal diktovat požadavky. Po spekulacích o možném odchodu Garetha Balea, svázal Modrič svou budoucnost právě s tímto reprezentantem Wallesu. Jakmile jeho spoluhráč zůstal v mužstvu, chorvatský reprezentantan oznámil, že v Tottenhamu zůstane jen tehdy, pokud obsadí konečnou čtvrtou pozici v tabulce. To se sice povedlo, ale vítězství Chelsea v Lize Mistrů odsoudilo celek The Spurs pouze ke hře v Evropské Lize. Modrič tak ztratil možnost nastupovat v milonářské soutěži a rozhodl se opustit mužstvo.

Pro Tottenham bude jen velice obtížné udržet Luku, protože se mu nepodařilo postoupit do Ligy Mistrů. Modrič ukázal svou loajálnost, když před touto sezónou zůstal v klubu a to i přes to, že se o něj zajímaly slavnější kluby. Já chci pro Luku jen to nejlepší," řekl Vedran Čorluka, reprezentační kolega Modriče a bývalý fotbalista Tottenhamu.

Prodej ale nebyl jednoduchý. André Villas-Boas, nový trenér The Spurs, nedělal s prodejem Chorvata žádné problémy, ale ani celou situaci rozhodně neulehčil. "Do té doby, než za Luku příjde odpovídající nabídka, je Modrič součástí Tottenhamu," ujišťoval portugalský trenér. Fotbalista začal stávkovat a opustil první trénink. Real Madrid byl lídrem v boji o tehdy šestadvacetiletého záložníka, ale Daniel Levy očekával částku přesahující 40 milionů eur, čili sumu, o které Florentino Pérez nechtěl ani slyšet. Prezident mužstva z White Hart Line je známý tím, že za své hráče očekává opravdu vysoké částky. Pomyslný míč byl na straně Realu Madrid, Luka chtěl odejít, Tottenham jej chtěl pustit, ale ne za každou cenu.

"Fakt, že jsem byl v dětství emigrantem, způsobil, že jsem jaký jsem. Nyní se cítím mnohem silnější. Chci jít pouze kupředu a začít od znova. Jsem připravený na všechno, co se mi přihodí," řekl Modrič. Ve věku šestadvaceti let obdržel šanci od Realu Madrid. Díky tomu mohl dosáhnout toho, po čem nejvíce toužil: být šťastný tím, že hraje fotbal - v Madridu.

Liga Mistrů
4
Copa del Rey
1
Španělský Superpohár
2
Evropský Superpohár
3
Prva HNL
3
Chorvatský Pohár
2
Chorvatský Superpohár
1
Klubové mistrovství světa
3
Nejlepší sestava uplynulé sezóny
5
La Liga
1
Zlatý míč Klubového mistrovství světa
1
Zlatý míč Mistrovství světa
1
Nejlepší fotbalista Evropy
1
FIFA The Best
1
Zlatý míč
1


• Dinamo Zagreb, mládežnické kategorie (2002 - 2003)
• Dinamo Zagreb (2003 - 2008)
- Zrinskij (hostování 2003 - 2004)
- Inter Zaprešić (hostování 2004 - 2005)
• Tottenham Hotspurs (2008 - 2012)
• Real Madrid (2012 - současnost)

• Debut za Real Madrid: 29. srpna 2012, Real Madrid 2:1 Barcelona

• Osobní stav: ženatý - Vanja Modrič
• Děti: syn Ivan, dcery Ema a Sofia

Zranění Od Do Dnů
Svalové zranění (stehno) 15.10.2019 28.10.2019 13
Svalové zranění (stehno) 12.9.2019 27.9.2019 15
Svalové zranění (stehno) 20.2.2018 5.3.2018 13
Svalové zranění (stehno) 21.1.2017 10.2.2017 20
Zranění kloubní chrupavky v levém koleni 1.10.2016 5.11.2016 35