Paco Buyo

Paco Buyo
Datum narození: 13.1.1958 (62 let)
Místo narození: La Coruña
Národnost: Španělsko
Pozice: brankář


Francisco Buyo Sánchez, známější jako Paco Buyo, je bývalý dlouholetý brankář a legenda Realu Madrid. Narodil se 13. ledna roku 1958 v malém městečku Betanzos, položeném v provincii Galície. Svou bohatou fotbalovou kariéru započal ve svých čtrnácti letech, když se poprvé vydal na tréninky do klubu Ural CF. Již v brzkém věku všichni odborníci viděli jeho nesporný talent mezi třemi tyčemi, ale samotný Paco Buyo hodně dlouho váhal, na jaké pozici bude nakonec nastupovat. Velice se mu takézamlouval post pravého záložníka.

Nakonec se ale rozhodl, že se pokusí dobýt svět jako brankář a po přestupu do většího klubu Betanzos CF se již nikdy neobjevil v oficiálním zápase na jiné pozici, než na té brankářské. Po dvouletém pobytu v klubu z třináctitisícového rodného městečka Betanzos přestoupil do tehdy druholigové Mallorcy. Roky 1975 až 1980 pro něj byly, jak sám říká, roky tvrdé dřiny a odříkání, protože chtěl všem dokázat, jaké kvality se v něm skrývají. V roce 1976 odešel do rezervy Deportiva La Coruňi, která jej ale jej ale za dva roky poslala na roční hostování do týmu SD Huesca.

V Primera Division zadebutoval Paco Buyo ve věku dvaadvaceti let, psala se sezóna 1980/1981. Po návratu z hostování a dalším roku prakticky bez jediného zápasu si jej vyhlédl trenér Sevilly, Miguel Muňoz, v té době asi nejtalentovanější manažer pocházející z Pyrenejského poloostrova. Buyo si velice rychle vybojoval stálé místo v základní sestavě Sevillistas a nepřišel o něj až do doby, kdy z klubu odešel. Za Sevillu nastoupil celkem k 202 utkáním a dvakrát ji pomohl obsadit příčky zajišťující účast v Poháru UEFA.

Roku 1983 zažil také debut v reprezentaci Španělska a byl také povolán na Mistrovství Evropy ve Francii, které se uskutečnilo o rok později. Na tomto mistrovství plnil roli třetího brankáře, když kryl záda Luisi Arconadovi a Andonimu Zubizarretovi. Z lavice náhradníků ale neustále své spoluhráče povzbuzoval a nakonec s nimi na tomto mistrovství obsadil druhé místo. V reprezentaci nastoupil k pouhým sedmi zápasům, protože navždy zůstal ve stínu Andoniho Zubizarrety.

V roce 1986, po šesti letech ztrávených v týmu ze Sánchez Pizjuán, se rozhodl přestoupil do Realu Madrid, aktuálního mistra Španělska, a udělat tak další významný krok ve své kariéře. V sestavě měl nahradit odcházejícího Miguela Ángela, který se rozhodl ukončit fotbalovou kariéru. Tohoto úkolu se zhostil bravůrně a následujících sezón kryl záda takovým borcům, jako byli Butragueňo, Sanchís, Chendo, Gordillo, Míchel, Hugo Sánchez, Hagi, Schuster, Hierro, Redondo, Zamorano či Raúl.

S Realem Madrid získal sedm mistrovských titulů a dvakrát zvítězil v poháru Copa del Rey. V evropských pohárech se mu pohužel nepodařilo vyhrát nic, ale alespoň dvakrát získal individuální ocenění, když v sezóně inkasoval nejméně branek a dosáhl tak na Trofeo Zamora.

Svou fotbalovou kariéru ukončil v roce 1996 s 542 ligovými starty na svém kontě, což jej ještě dnes staví na třetí místo v počtu odehraných zápasů ve španělské nejvyšší soutěži. Jeho místo v brace Los Blancos zaujal do té doby brankář německého Kolína, Bodo Illgner. Samotný Paco Buyo ale reprezentuje barvy Realu Madrid dále, když je členem skvělého a úspěšného týmu veteránů Los Blancos v malé kopané.

Španělský Superpohár
4
La Liga
6
Copa del Rey
2


• RCD Mallorca (1974 - 1976)
• RC Deportivo (1976 - 1980)
• FC Sevilla (1980 - 1986)
• Real Madrid (1986 - 1998)