Paul Breitner

Paul Breitner
Datum narození: 5.9.1951 (68 let)
Místo narození: Kolbermoor
Národnost: Německo
Pozice: záložník

Revoluční fotbalista, neskutečný rebel - Paul Breitner byl hráčem, který rozděloval společnost. Neoddiskutovatelným faktem ovšem zůstává, že tento vynikající záložník patřil k nejlepším fotbalistům počátku 80. let.

Paul Breitner svou kariéru zahájil v šesti letech, kdy začal nastupovat za SV Kolbermoor. V roce 1961 se přestěhoval do ESV Freilassing, kde ve vedení pracoval jeho otec. V té době se poprvé setkal také s trenérem Udu Lattekem, jenž se v roce 1969 posunul na trenérské křeslo v Bayernu Mnichov. A s sebou si ihned přivedl mladíky, které moc dobře znal - Uliho Hoeneße a Paula Breitnera.

V bavorském klubu se německý fotbalista stal okamžitě vůdčí postavou. Svou houževnastostí, erergií, neuvěřitelnou kondicí, střelbou a perfektní myšlenkou naplňoval to, co se očekávalo od prvotřídního záložníka. Právě on stál za obrovskými úspěchy Bayernu Mnichov na počátku 70. let, kdy Bavoři vyhráli tři mistrovské tituly, Německý Pohár a zejména Pohár Mistrů.

V devatenácti letech debutoval v národním mužstvu vítězstvím 7:1 nad Norskem. Následující rok zaznamenal svůj první výrazný úspěch na mezinárodním poli, když s Německem vybojoval Mistrovství Evropy. O dva roky později pak opanoval s národním týmem i Mistrovství světa v rodném Německu.

Po tomto úspěšném turnaji se Paul Breitner rozhodl odejít do nejlepšího klubu světa - Realu Madrid. V něm se setkal mj. s rodákem Günterem Netzerem, se kterým si na hřišti výborně rozuměl. Na Santiago Bernabéu nakonec strávil tři krásné roky, v průběhu kterých s Realem Madrid dokázal vybojovat dva mistrovské tituly a jeden úspěch v Copa del Rey.

Poté ovšem zjistil, že mu schází rodná země a proto uvítal zájem ze strany Eintrachtu Braunchweig. Jednalo se ale o pouhou mezistanici, protože se už po pouhé jedné sezóně konal slavný návrat do Bayernu Mnichov. Hodně brzy jej trenér jmenoval kapitánem mužstva a s Karlem-Heinzem Rummeniggem patřil k největším oporám bavorského klubu, se kterým vybojoval další dva mistrovské tituly a jednu trofej v Německém Poháru.

V roce 1981 se Paul Breitner rozhodl i pro návrat do německé reprezentace, kterou zprvu opustil po utkání s Řeckem v roce 1975. A byl hodně blízko dalšímu výraznému úspěchu, který ovšem ve finále Mistrovství světa ve Španělsku překazila Itálie.

Breitnerova kariéra skončila po sezóně 1982/83, kdy se nedokázal plně zotavit z vážného zranění, které mu způsobil Wolfgang Rolff z Hamburgeru SV.

Pohár Mistrů
1
La Liga
2
Copa del Rey
1
Mistrovství světa
1
Mistrovství Evropy
1
Bundesliga
5
Německý Pohár
2
   


• Bayern Mnichov (1970 - 1974)
• Real Madrid (1974 - 1977)
• Eintracht Braunswach (1977 - 1978)
• Bayern Mnichov (1978 - 1984)