Ronaldo

Ronaldo
Datum narození: 22.9.1976 (43 let)
Místo narození: Rio de Janeiro
Národnost: Brazílie
Pozice: útočník


Tento legendární Brazilský útočník jménem Ronaldo se narodil v nejchudší čvrti Ria de Janeira, v Bento Ribeiro. Už od mala byl zvyklý hrát fotbal s kamarády na ulici. Jeho sourozenci mu říkaly Dadado. Měl obrovský cit pro pohyb, rychle běhal. Později v jedenácti letech začal hrát futsal a jako většina Brazilců potom dostal vytříbenou techniku. Ronaldo hrál perfektně a začaly se o něj zajímat skauti klubu Flamengo. Hráč tedy odjel k prvotřídnímu klubu, ale potom zjistil, že je nezaujal při zkouškách. Při zpáteční cestě domů byl okraden.

To samozřejmě Ronalda hodně ovlivnilo, proto na sobě sám hodně zapracoval. Dostal se do reprezentačního výběru do 17-ti let. V roce 1993, když už mu bylo pouhých sedmnáct se dostal do národního týmu. Svůj debut si odehrál v zápase proti Argentině. Hrál brilantně a tak získal možnost stát se hráčem Cruzeira. Příležitost chytl za pačesy a bleskurychle se v týmu aklimatizoval.

Jak čas plynul, tak Ronaldo byl čím dál lepší. Čekalo se na zájem z Evropy a jako první se ozval PSV Eindhoven. Slibovali si od něj opravdu hodně, jejich očekávání Ronaldo splnil. Hned v první sezoně byl nejlepším střelcem Nizozemské ligy. Pak se mu přestalo dařit, měl problémy s kolenem. Nepohodl se s trenérem a tak přestoupil za 20 milionů do španělské Barcelony. Inter Milan již měl zájem, ale chtěl vydat mnohem menší částku. Hráč s číslem 9 začal být opravdovou hvězdou, nastřílel 34 branek, opět se stal nejlepším střelcem ligy a Barcelonu si absolutně zamiloval. Avšak ne na dlouho. Inter podal nabídku za 30 milionů a tak Barcelona nemohla odolat. Ronaldo hned po první sezoně za Barcelonu přestupuje do Serie A.

Fanoušci ho přivítali na prvním tréninku velkolepě. V Interu dostal přezdívku fenomén. Na světovém šampionátu ve finále Zidane naprosto zastínil Ronalda, ale to nebyla zas taková tregédie. Zidane byl mnohem starší a zkušenější. V nové sezoně za Inter byl Ronaldo nadšený a chtěl hrát. Bohužel zranil si kolenní vazy. Vrátil se za čtyři měsíce a v sedmé minutě zápasu se skácel na zem a celý svět pochyboval o tom jestli si ještě vůbec zahraje.

Ronaldo ten tvrdý boj se zraněním nevzdal. Vrátil se v nejlepší formě, na Mistrovství světa 2002 zářil a stal se nejlepším střelcem šampionátu s 8 góly. Dovedl Brazílii k titulu. Po šampionátu, ale už Ronaldo nechtěl hrát v Itálii. Real Madrid ho lákal a tak přestoupil za 50 milionů! Hned se chytil a zapadl mezi hvězdy tipu Luis Figo, Zinedine Zidane, Roberto Carlos, Raul. V nejlepším klubu na světě měl slušné konkurenty, ale hrál parádně. Celkově za Real Madrid nastřílel z 98 utkání 69 gólů!!! Z jeho branek celou tu dobu Real těžil, ale pak přišly neslavné chvíle. Ronaldův čas v „Bílém baletu“ byl sečten.

Roku 2007 přestupuje fenomén do AC Milan. Moc se mu nedařilo, pravidelně nenastupoval v základu a už to nebyl ten starý tvrdý Ronaldu, kterého známe z Realu. Nedařilo se mu střelecky. Poté se opět zranil a AC Milán s ním neprodloužilo smlouvu. Ronaldo je však silný, tvrdě pracoval v posilovně, hubl, trénoval.  To vše se mu vyplatilo, a když na začátku roku 2009 začal nastupovat za Corinthians, opět začal střílet góly a stal se neodmyslitelnáou částí týmu. Ukázal nám tak, proč vždy bude nejlepším útočníkem planety. Takový je zkrátka fenomén. Ronaldo Luiz Nazario de Lima.

V Corinthians nakonec zůstal dva roky a únoru 2011 oznámil odchod do fotbalového důchodu.

Pohár UEFA
1
La Liga
2
Copa del Rey
1
Španělský Superpohár
2
Zlatý míč
2
FIFA World Player
1
Mistrovství světa
2
Konfederační Pohár
1
Copa América
2
Evropský Superpohár
1
Interkontinentální Pohár
1
Holandský Pohár
1
Brazilský Pohár
2
Trofeo Pichichi
2
 


• Cruzeiro (1992 - 1994)
• PSV Eidhoven (1994 - 1996)
• FC Barcelona (1996 - 1997)
• Inter Milan (1997 - 2002)
• Real Madrid (2002 - 2006)
• AC Milan (2006 - 2008)
• Corithians (2008 - 2011)