Steve McManaman

Steve McManaman
Datum narození: 11.2.1972 (48 let)
Místo narození: Liverpool
Národnost: Anglie
Přezdívka: Macca
Pozice: záložník


Macca - možná největší hvězda anglického Liverpoolu v té době, si velkou kariéru v Realu Madrid neudělal, zcela jistě se stal ale hrdinou několika důležitéch utkání. Vždy, když se na hřišti objevil se prezentoval velice dobrou formou a otázkou tak zůstává, proč byl v sestavě tak často opomíjen.

Steve McManaman se narodil v Bootlu, což je provincie Liverpoolu. Již od nejmladších let ukazoval kvality, díky kterým bylo ihned jasné, že z něj vyroste veliký hráč a tak si jej na herní testy pozvalo několik významných klubů. On sám byl v dětství velikým fanouškem hráčů z Liverpoolu, ale ne těch slavnějších z The Reds, ale z menšího Evertonu. Osud tomu chtěl ale jinak a proto zamířil do prvně jmenovaného výběru. V Liverpoolu debutoval v sezóně 1990/91, kdy si připsal první dva soutěžní starty. Od následující sezóny, ve kterém Macca nastoupil ke 30 utkáním a zaznamenal 5 branek, se stal základním stavebním kamenem sestavy The Reds. Naneštěstí pro něj to byly zrovna chudá léta pro klub z města Beattles. Na Anfield Road odehrál více jak devět sezón, s týmem však získal pouhé dva tituly - první byl Anglický pohár v roce 1992, kde jeho průniky po pravé straně rozebrali obranu Sunderlandu, a druhý pak Ligový pohár z roku 1995, ve kterém Liverpool vyhrál 2:1 nad Boltonem po dvou brankách právě McManamana.Talentu Maccy si všiml také reprezentační trenér a 16. listopadu 1994 tak debutoval také v reprezentaci Albionu v utkání s Nigérií. Zahrál si také na EURU 1996, ve kterém Anglie smolně vypadla na pokutové kopy a obsadila konečné třetí místo. Steve byl tehdy vybrán do nejlepší jedenáctky celého turnaje. Na první reprezentační zásah si musel ale počkat celkem dlouhou dobu, skórovat se mu podařilo až v roce 1999 proti Licembursku a to hned dvakrát. Později vstřelil ještě jednu branku na EURU 2000 v památném utkání s Portugalskem, kde Angličané prohráli 2:3.

Tehdy byl již hráčem Realu Madrid, do kterého přestoupil v roce 1999, kdy McManamanovi vypršel v Liverpoolu kontrakt a Los Blancos tak za něj nemuseli dát ani korunu. Samotný hráč si tak mohl vyjednat vyšší plat. Počátek v Realu Madrid byl pro tohoto Angličana složitý, dlouho se nemohl aklimatizovat a na jeho pozici hrál tehdy kamerunský reprezentant Geremi. Po nějaké době ale Macca všem ukázal, jak výborným fotbalistou je. Stal se hrdinou pohárové Champions league v roce 2000, kdy s Redondem vytvořil neprostupnou dvojici středu hřiště. Ve finále Macca vstřelil branku, jedinou v tomto ročníku, ale přitom tak důležitou. Tehdy Real Madrid na stadionu Stade de France porazil Valencii vysoko 3:0. Ve španělsku pak Macca poněkud změnil svůj způsob hry - zatím co se na Britských ostrovech prezentoval průniky po čáře, na Pyrenejském poloostrově to pak byla klidná hra s dobrým přehledem ve hře doplněná přesnými pasy, díky kterým mohli Raúl s Morientesem chladnokrevně zakončit. V té době se v Realu Madrid změnil také prezident, když Lorenza Sanze nahradil Florentino Pérez a do Madridu se tak stěhoval také Luis Figo. Bylo tak jasné, že si McManaman již na pravém křídle nezahraje a proto se jej Perez pokusil prodat. Macca chtěl však v Realu Madrid zůstat za každou cenu a proto vydal do tisku prohlášení, že je zápas Realu s Barcelonou více emocionální, než finále anglického poháru ve Wembley, že hra v Realu Madrid je pro něj významnější než v reprezentaci a že by klidně nastoupil i v bráně jen, aby mohl hrát za Real Madrid. Tato taktika se oplatila a Macca zůstal v Madridu, častěji však seděl na lavici náhradníků. Poté se postupně opět začal prosazovat do sestavy a přišlo utkání s Leedsem, ve kterém Steve nastoupil na levém křídle, které tehdy okupoval Brazilec Savio. Hodně se přičinil, že Real Madrid získal španělský titul a všichni fanoušci Los Blancos si jistě pamatují jeho nádhernou branku do sítě Ovieda, kdy po přesném centru Roberta Carlose z první volejem zakončil. V sezón 2001/02 zůstal již po příchodu Zinedina Zidana v sestavě opomíjen, na své konto si ale navždy připsal i zisk Ligy Mistrů v roce 2002. Zahrál si také v památném finále s Bayerem Leverkusen, když v 60. minutě nahradil Luise Figa, který se na tento zápas vracel po dlouhodobém zranění. Následující rok se v jeho podání nic nezměnilo, nastupoval pouze sporadicky, hlavně na pohárová utkání Ligy Mistrů.

Po dlouhých rozhovorech s Florentino Pérezem, Jorge Valdanem a Carlosem Quierozem se nakonec rozhodl odejít. Real Madrid jej za jeho věrné služby pustil zdarma do anglického Manchesteru City.

Steve McManaman je typickým konzervativním Angličanem. Je gentlemanem, obléká se pouze u vybraných módních návrhářů, má rád koně - sám dokonce dva vlastní. Nikdo mu nemůže také upřít inteligenci, známé jsou například jeho proslulé fejetony v anglickém deníku The Times.

Liga Mistrů
2
La Liga
2
Španělský Superpohár
2
Evropský Superpohár
1
Interkontinentální Pohár
1
Anglický Ligový Pohár
1
FA Cup
1
   


• FC Liverpool (1990 - 1999)
• Real Madrid (1999 - 2003)
• Manchester City (2003 - 2005)