Xabi Alonso

Xabi Alonso


Xabi, přesněji pak Xabier Alonso Olano, se narodil v Tolose, městečku ležícím v autonomické časti Baskicka. Jeho otec, Miguel Ángel Alonso, byl rovněž profesionálním fotbalistou. V barvách Realu Sociedad a Barcelony se mu podařilo třikrát vyhrát mistrovský titul ve Španělsku, byl také platným členem španělské reprezentace. Starší bratr Alonsa, Mikel, je rovněž fotbalistou, který nyní nastupuje za Tenerife.

Mladý Xabi první roky života strávil v Barceloně, odkud se ale s rodiči ve věku šesti let přestěhoval do San Sebastiánu. První fotbalové krůčky vykonal v klubu Playa de la Concha, kde se mimo jiné setkal v jednom týmu s Mikelem Artetou, v této době hráčem anglického Evertonu. Oba dva si velice často brál na starost samotný otec Xabiho, který si prý od svého syna ihned vyslechl, že by chtěl hrát na pozici defenzivního záložníka. Xabi Alonso byl společně s Mikelem Artetou největšími hvězdami malého klubu Antiguko, bohužel, jejich vzájemná cesta se brzy rozešla, když byl Mikel Arteta objeven skauty Barcelony, naopak Xabi přestoupil do Realu Sociedad, kde již nastupoval jeho starší bratr Mikel.

V tomto klubu debutoval v prosinci roku 1999, kdy Real Sociedad na svém hřišti přivítal Logronés CF v rámci poháru Copa del Rey. Alonso měl tehdy smnáct let a byl to pro něj jediný zápas v prvním mužstvu této sezóny. Tehdejší trenér Realu, Javier Clemente, rozhodl o tom, že Xabi odešel na hostování do Eibaru, kde měl mladý hráč nabrat potřebné zkušenosti. Tam strávil ale pouhého půl roku, když si jej zpět do týmu stáhl nový trenér John Toshack. To nebylo vše, Xabi se totiž ihned po návratu stal kapitánem tohoto výběru a pomohl tak se svými spoluhráči zachránit Realu Sociedad prvoligovou příslušnost.

Od následující sezóny si Xabi Alonso s celým týmem vedl již mnohem lépe a v sezóně 2002/03 přišel pro Real Sociedad největší úspěch posledních let, když v tabulce obsadil konečné druhé místo, jen dva body za Realem Madrid. Xabi byl pak vyhlášen za nejlepšího hráče roku ve Španělsku. Jeho skvělá hra pak přinesla ovoce také v reprezentaci, kde debutoval v utkání proti Ekvádoru. Španělsko tehdy vyhrálo vysoko 4:0.

Není tak divu, že i před uvadající hru celého Realu Sociedad, rozstl o tuto vycházející hvězdu zájem mezi největšími kluby Evropy. Xabiho Alonsa chtěl do svých řad, mezi jinými, i Real Madrid, ale tehdejší vedení klubu nechtělo za hráče zaplatit 13 milionů eur. Hráč tak ještě jednu sezónu zůstal ve stávajícím klubu. Od následující sezóny se novou posilou Realu Sociedad stal Mikel Arteta, radost Xabiho Alonsa ale trvala jen krátce, když se jeho dosavadní zaměstnavatel domluvil na přestupu s Liverpoolem. Dlouhou dobu to přitom vypadalo, že jeho další kroky povedou do Realu Madrid, kterého ale nakonec přebil celek z Anfield Road z částkou 10,5 milionů liber, kde se stal prvním španělským hráčem v týmu budovaném jeho krajanem, Rafou Benítezem. Xabi Alonso odehrál za Real Sociedad 130 utkání, ve kterých nastřílel 10 branek.

Debut v novém mužstvu Xabi zaznamenal 29. srpna roku 2004 v utkání proti Boltonu. Španělský reprezentant se velice rychle stal miláčkem všech fanoušků klubu z města Beattles a médii byl označen za jednoho z nejlepších záložníků v celé Premier league. Jedním z utkání, ve kterém Xabi ukázal své kvality, bylo také to s Fulhamem. The Reds prohrávali již 2:0, když se Rafa Benítez rozhodl poslat svého rodáka na hřiště. Utkání nakonec skončilo vítězstvím Liverpoolu 2:4. V lednu roku 2005 si po souboji s Franckem Lampardem vážně zlomil nohu a ze hry byl vyřazen na více než tři měsíce. Nakonec se tato sezóna ale ukázala jako tou nejlepší ze všech v anglickém celku, když z Liverpoolem dokýzal zvítězit v milionářské Champions league po heroickém finále s AC Milan. Jak si jistě pamatujete, o poločase ještě Liverpool prohrával 3:0, nakonec ale dokázal zvítězit na pokutové kopy.

Následující ligový ročník již tak slavný v podání Liverpoolu nebyl, když se ambicióznímu mužstvu podařilo vyhrát pouze Ligový pohár. V tomto roce se ale uskutečnilo utkání, na které Xabi jistě nikdy nezapomene. Liverpool se střetl s Lutonem Town a The Reds prohrávali již 3:1, když se dvakrát trefil Xabi Alonso a vyrovnal tak na 3:3. Ta druhá branka padla, věřte nevěřte, z jeho vlastní poloviny. Liverpool nakonec vyhrál 5:3.

Ve stejném roce pak hráč vstřelil i svou první branku ve španělské reprezentaci, abych byl přesný, jednalo se o utkání na Mistrovství světa v Německu proti výběru Ukrajiny. Španělsko ale vypadlo již ve čtvrtfinále proti Francii.

V následující sezóně, v utkání proti Newcastelu United, Xabi opět překonal brankáře soupeře střelou z vlastní poloviny. Důslednost a kvalita přihrávek zaručila společně s vynikajícím přehledem ve hře Xabimu uznání nejen v Anglii, ale po celém světě.

Další sezónu nevyhrál Liverpool žádnou trofej, vše si ale Alonso vynahradil s reprezentací, se kterou vyhrál Mistrovství Evropy. Následující sezónu obsadil Liverpool druhou pozici v anglické lize, když nestačil pouze na Manchester United. Xabi si udržoval vynikající formu a jako důkaz může posloužit i fakt, že se mu jako prvnímu hráči podařilo překonat hranici tisíce přesných přihrávek v právě probíhající sezóně. Po této sezóně se jeho etapa v Liverpoolu blíží ke konci. Xabi ALonso odehrál na Britských ostrovek celkem 210 utkání (143 v Premier league, 12 v Ligovém poháru, 4 v Anglickém poháru a 48 v Lize Mistrů) a zaznamenal 18 gólů.

Rok 2009 se stal pro španělského reprezentanta důležitým životním mylníkem. 11. července roku 2009 si Xabi Alonso vzal svou snoubenku Nagore Aranburu, se kterou měl v té době již roční miminko, Jontxu Alonso Aranburu, narozené 11. března 2008. Psal se 5. srpen roku 2009 a všem fanouškům Realu Madrid se splnil dávný sen, když Real Madrid potvrdil přestup Xabiho Alonsa z Liverpoolu za 35,4 milionů eur. Hráč v novém klubu debutoval již o dva dny později v utkání s Torontem, které Real Madrid vyhrál 5:1.

O rok později přišel asi nejvýznamnější reprezentačí úspěch, když, jako jeden ze základních stavebních kamenů mužstva Vicente del Bosqueho, se svými spoluhráči vystoupal až na samotný vrchol na Mistrovství světa v Jihoafrické republice. V roce 2011 pak přišel i první klubový úspěch s Realem Madrid, se kterým vybojoval, fanoušky tak touženou, Copa del Rey.

Liga Mistrů
2
La Liga
1
Copa del Rey
2
Španělský Superpohár
1
Mistrovství světa
1
Mistrovství Evropy
2
Evropský Superpohár
2
FA Cup
1
Bundesliga
3
Německý Pohár
1
   


• Real Sociedad (1998 - 2004)
- SD Eibar (hostování, 2000 - 2001)
• FC Liverpool (2004 - 2009)
• Real Madrid (2009 - 2014)
• Bayern Mnichov (2014 - 2018)