La Cibeles


Náměstí Cibeles se nachází v Madridu, na křižovatce ulice Alcalá s promenádami Recoletos a Prado. Je to jeden ze symbolů hlavního města Madridu. Odděluje od sebe čtvrti Centro, Retiro a Salamancu.

Náměstí je kruhového půdorysu. Ve středu se nachází slavná fontána Cibeles, která byla vytesána v roce 1782 na návrh Ventury Rodrígueze. Každý z rohů náměstí je prezentován jednou ze čtyř významných budov postavených v období od konce 18. století do začátku 20. století.

Palacio de Buenavista (Generální kasárna vojska) pocházející z roku 1777 je ze všech nejstarší. Je umístěn v severozápadním rohu. Naproti v severovýchodní části stojí Palacio de Linares (Casa de América). Palacio de Comunicaciones, od roku 2007 sídlo madridské radnice, se nachází zcela na jihovýchodě. Na jihozápadě má pak své místo Banco de Espana.

Název

Náměstí Cibeles získalo své jméno podle stejnomenné fontány, věnované řecké bohyni Cibeles, manželce titána Kronose. Místo se původně jmenovalo Plaza de Madrid (Madridské náměstí), v roce 1900 ji radnice přejmenovala na Plaza de Castelar a tento název byl nakonec nahrazen tím současným.

Fontána Cibeles

Fontána Cibeles byla navržena architektem Venturou Rodríguezem. Na jejím vytváření se podíleli sochaři Francisco Gutiérrez Arribas, který vytesal postavu bohyně a vozu a Roberto de Michel, autor lvů. Na díle se podílel také dekoratér Miguel Ximénez.

Už od odhalení sousoší v roce 1782 až do přesunu na náměstí v roce 1895 plnila fontána funkci poskytování vody občanům. S novým umístěním se přestala pro tyto účely používat a sloužila už jen jako ozdobný prvek, který radnice Madridu ještě vyzdvihla umístěním na čtyři stupínky a přidáním dvou dalších soch u zadní části vozu sousoší. Ty představují dva bůžky lásky, jeden vylévající vodu z amfory a druhý držící nad hlavou mušli.

Asi v půli 20. století byly vylepšeny vodotrysky. Byly přidány vodopády a dva kolmé vodotrysky, které dosahují výšky až pěti metrů a proud, který stříká vodu od postavy bohyně přes hlavy lvů až do samotné fontány.

Symbol madridismu

Právě náměstí La Cibeles je pro fanoušky vedle stadionu Santiaga Bernabéu jedním z hlavních symbolů Realu Madrid. Stadion s náměstím Cibeles je spojen klikatou tepnou Paseo de Castellana. Na Santiago Bernabéu se tituly dobývají, na Plaza de Cibeles se oslavují.