Pokřiky svázané s Realem Madrid


"Hala Madrid!"

Charakteristický pokřik fanoušků Realu Madrid - "Hala Madrid!" - patří k nejznámějším elementům svázaných s královským velkoklubem. Fanoušci jej používají na vlajkách, v diskuzích, komentářích či v průběhu zápasů. Jen málokdo ale ví, jak tento pokřik, který je mezi madridisty již více než sto let, vznikl. Jeho autorem byl totiž tehdy devítiletý syn španělského krále.

Pokřik "Hala Madrid!" byl poprvé použit při slavnostním otevření prvního stadionu Realu Madrid - Estadio de Chamartín - v roce 1923. Jednalo se o první svatostánek Realu Madrid, který mohl pojmout až 15 tisíc fanoušků. Stadion slavnostně otevíral tehdy devitiletý syn krále Alfonsa XIII Burbona. Mladý španělský princ Don Gonzalo pokřtil otevření stadionu čestným výkopem a svým chlapeckým hlasem u toho vykřikl "Hala Madrid!", což se ihned začalo používat mezi všemi madridisty.

V tehdejších domách byla královská rodina pro fotbalové kluby nezvykle přívětivá. Kluby nastupující v lize měly šanci získat speciální královský patronát, který jim umožňoval využívat titul "Real" před samotným názvem klubu, což s sebou neslo také královskou korunu ve znaku a na dresech. Mezi mužstva, která tohoto titulu dosáhla, patří mj. Real Madrid , Real Sociedad, Real Club Celta de Vigo, Real Unión de Irún, Real Club Deportivo Mallorca či Real Betis.

„¡Así, así, así gana el Madrid!”

Zápasy Realu Madrid se Sportingem Gijón na El Molinón byly vždy nervózní, zejména v závěru 70. let, kdy oba dva kluby pravidelně bojovaly o mistrovský titul. Ve 26. kole sezóny 1978/79 přicestoval královský velkoklub do Asturie na utkání, které mělo rozhodnout o zisku mistrovského titulu, protože měly oba celky na svém kontě shodně 36 bodů. Madridisté vyhráli 1:0 po brance Carlose Santillany a do konce ligového ročníku si již pozici lídra pohlídali.

Hodně rušno pak bylo v následující sezóně. Po střetnutí Isidra Dan Josého s Ferrerem byl druhý jmenování vyloučen ze hřiště již po šesti odehraných minutách. Domácí fotbalista uviděl červenou kartu za úder loktem do obličeje, i když byl on sám o chvíli dříve udeřen do hlavy právě Isidrem San Josém. Diváci na El Molinón dávali svou nespokojenost s rozhodčím takovým způsobem, že musel být zápas na 15 minut přerušen.

Po "dešti" nejrůznějších předmětů, kterými diváci zasypali trávník, začal celý stadion zpívat „¡Así, así, así gana el Madrid!” čili "Právě takto vyhrává Real Madrid!". Tento pokřik od fanoušků Sportingu Gijón se hodně rychle začal využívat také na ostatních stadionech, když nejsou fanoušci spokojení s rozhodnutími sudího. Pokřik „¡Así, así, así gana el Madrid!” můžeme slyšet také na Santiago Bernabéu. V tomto případě se samozřejmě jedná o spokojenost madridistů s hrou fotbalistů Realu Madrid.