Ultras Sur a Orgullo Vikingo


Každý evropský klub má, v závislosti na svých možnostech a dispozicích, větší či menší základnu fanaticky oddaných fanoušků.

Lidí, kteří budou bez ohledu na výsledky a aktuální formu hráčů vždy na straně svého milovaného klubu. Jinak tomu není ani v hlavním městě Španělska. Když "normální" člověk usedá na Santiago Bernabéu, tak musí být připraven na situaci, ve které bude zcela vtažen do jiného fanouškovského světa, se kterým se váže mnohem větší dávka emocí.

Ultras Sur

Pokud vzpomínáme fanoušky na Santiago Bernabéu, tak v první řadě musíme zmínit dva nejdůležitější fankluby na tomto stadionu. Prvním z nich je skupina Ultras Sur, která vznikla v roce 1980. Právě tito fanoušky usedají na tribuně Fondo Sur, která se nachází za jižní brankou a pojme od 1000 do 1500 diváků. Jedná se zároveň o jedinnou organizaci, která podporuje své miláčky celých devadesát minut. Pokud bychom se vrátili do minulosti, tak bychom mohli shlédnout, jak skupina Ultras Sur obsazovala naprosto celou jižní tribunu a ne pouhý zlomek z ní, jak je tomu nyní. Radikální fanoušky to mají totiž v této době hodně těžké a valná hromada veřejnosti se obrátila proti nim. Všechno to začalo semifinálovým utkáním Ligy Mistrů, ve kterém se Real Madrid střetl s Borussií Dortmund. Před tímto utkáním Ultras Sur zničili jednu z branek a celý zápas musel být o dvě hodiny přeložen. Jak se později ukázalo, tento čin s sebou přinesl fatální následky, když se vedení Realu Madrid rozhodlo, že se na jižní tribunu namontují sedačky. Skupina Ultras Sur není příliš oblíbená ani mezi jinými fanouškovskými základnami s ohledem na jejich rasistické a radikální názory.

Orgullo Vikingo

Skupina Orgullo Vikingo byla založena v roce 1992. Její zakladatelé, členové Ultras Sur, chtěli, aby tato skupina mohla obsadit celou západní tribunu Santiaga Bernabéu. Základním heslem bylo, že tato skupina nebude politicky orientovaná, ale bude mít jasné finanční a organizační způsoby. Prezentace této skupiny se uskutečnila 13. září roku 1992 při utkání Realu Madrid s Burgosem. Orgullo Vikingo je mnohem menší organizací od Ultras Sur, ale během utkání se s nimi snaží spolupracovat, aby byla atmosféra na Santiago Bernabéu ještě emotivnější. Aktuálně se skupina Orgullo Vikingo může pochlubit asi 400 věrnými členy, kteří neustále podporují svůj klub. Oproti Ultras Sur jsou Orgullo Vikingo u ostatních lidí mnohem oblíbenější, protože na utkání chodí pouze a jen proto, aby celý zápas podporovali své miláčky.

Ultras Sur i Orgullo Vikingo mají ale jednu stejnou vlastnost a tou je ta, že s vedením Realu Madrid nemají zrovna příznivý vztah. Sami si proto musejí sbírat peníze na opravy a jiná vylepšení svého sektoru na Santiago Bernabéu.